KINA POKAZALA „RAKETU SA NAJVEĆIM DOMETOM VAZDUH-VAZDUH NA SVETU“: Projektil PL-17 primećena na PLAAF-ovom borbenom avionu J-16

П. З. С. /eurasiantimes.com 05. 12. 2023. u 21:00

KINA je navodno otkrila svoju raketu vazduh-vazduh najvećeg dometa (AAM), PL-17, na lovcu J-16, stavljajući na kraj spekulacije o tome kako raketa izgleda nakon što je počelo da se primećuje nekoliko godina pre.

Foto Kineska vojska/China Military Online X

Ima veći radijus od PL-15 AAM sa dometom od oko 300 kilometara prema literaturi otvorenog koda, za PL-17 se kaže da ima domet od 400 km, što ga čini jednim od raketa sa najvećim dometom AAM-a na svetu, od bilo kog poznatog AAM-a u američkom inventaru, ak je verovati kineskim tvrdnjama.

Samo postojanje PL-15 BVR AAM podstaklo je projekat AIM-260 2017. godine, koji trenutno razvija kompanija Lokid Martin. Međutim, PL-17 naoružava lovce Ratnog vazduhoplovstva Narodne oslobodilačke vojske (PLAAF) i Mornarice Narodne oslobodilačke armije (PLAN) sa ogromnom taktičkom prednošću, u skladu sa svojom doktrinom protiv pristupa/odbijanja područja (A2/AD).

Slika za koju se tvrdilo da je skinuta sa zvaničnog državnog vojnog reklamnog materijala podelili su na društvenim mrežama vodeći ljudi koji raspravljaju o kineskim vojnim pitanjima.

Prikazao je donju sliku četiri J-16 koji lete iznad glave sa ogromnim opterećenjem AAM-a, koji su interesantno obuhvatali skoro sve AAM-e u kineskom inventaru. Iako je potvrđeno da je to raketa PL-17, nije jasno da li je slika snimljena tokom rutinske obuke, veće vežbe kombinovanih oružanih snaga ili zajedničkih snaga, ili testiranja same rakete.
Ovo takođe postavlja pitanje o fazi indukcije u kojoj se sam PL-17 nalazi – da li je to ograničena serijska proizvodnja za dalji razvoj i tehnička podešavanja ili potpuna indukcija nakon svih mogućih testova i ispitivanja podsistema ili pokušaja integracije sistema.

Izveštaji iz Kine tvrde da je projektil ušao u upotrebu u novembru 2022. Međutim, ne može se poreći ni informativni i propagandni ratni motiv koji stoji iza objavljivanja slike.

Foto Kineska vojska/China Military Online X


ŠTA SLIKA POKAZUJE

Od četiri J-16, dva sa leve strane imaju veći teret, pri čemu svaki od njih nosi isti teret na tačno određenom mestu.

Kineski specijalista za vojnu avijaciju Andreas Rupreht veruje da J-16 imaju četiri PL-15, 4 PL-10, jedan PL-12 i jedan PL-17. Bliska slika pomaže da se identifikuju projektili i njihove lokacije na stubovima nosača ispod trupa.

Četiri PL-10 se mogu videti na unutrašnjem i spoljašnjem pilonu svakog od krila. Usamljeni PL-12 nalazi se na unutrašnjem pilonu desnog krila. Četiri PL-15 su okačena na stomak, po jedan na pilonu ispod svakog od dva motora i dva postavljena iza drugog na središnjoj liniji stomaka. U međuvremenu, PL-17 se nalazi na unutrašnjem pilonu levog krila.

Izveštaji citiraju natpis priložen uz reklamnu fotografiju: „Lovački avioni pridruženi avijacijskoj brigadi Vazduhoplovstva PLA lete u formaciji tokom obuke u stvarnoj borbi 25. novembra 2023. To sugeriše da je raketa prošla borbene testove, a jedinica PLAAF-a uvežbava misije potpune dominacije u vazduhu koje imaju za cilj borbu protiv velikih neprijateljskih formacija.


MOGUĆNOSTI PL-17

Avioni koji lete sa BVR-om obično se takođe koordiniraju sa avionima za rano upozoravanje (AEV) za navođenje i eventualno ažuriranje na sredini kursa za samu raketu – pod pretpostavkom da PL-17 ima takvu funkciju. Ali takođe nije zamislivo da prijateljska sredstva kao što su AEV, drugi borbeni avioni, sateliti ili čak zemaljski radari ne budu uključeni na tako velikim udaljenostima.

Kineski dizajneri su morali da predvide da raketa nosi vezu za prenos podataka, verovatno dvosmerni terminal visokog propusnog opsega. U izveštaju “Diplomata” iz novembra 2022. navodi se da PL-17 ima „oglašeni domet“ od 400 km.

Ali za J-16 u vežbi se svakako može pretpostaviti da lete sa AEV i drugim avionima za podršku s obzirom na tip profila misije. Zanimljiva je i formacija, gde su sva četiri mlaznjaka iste marke, gde su druga dva J-16 lako naoružana, što sugeriše da PL-17 koji nosi J-16 deluju kao „kamioni za rakete“.
 


KRUPNI PLAN JEDNOG OD J-16

Ideja koja stoji iza BVR-a (iza vidnog polja) veoma dugog dometa je uklanjanje ranjivih sredstava za podršku, kao što su tankeri za dopunjavanje goriva i neprijateljski AEV avioni, kako bi se degradirala njegova borbena sposobnost.

EurAsian Times je analizirao da je ovo verovatna uloga predviđena za J-20, gde bi, koristeći svoju stelt i sposobnost elektronskog ratovanja (EV), lovac provukao kroz ekrane lovaca i oborio ove veće neporažene letelice.

BONUS VIDEO - RUSKA PACIFIČKA FLOTA: Izvođenje vežbe odbrane Severnog morskog puta

Pogledajte više