SLOVENAČKI TENKOVI NESTALI BEZ TRAGA: Bataljonu oklopnjaka gubi se svaki trag u prostranstvima Ukrajine

Predrag Stojković 27. 11. 2023. u 17:09

SLOVENIJA je u septembru 2022. godine u Ukrajinu prebacila 28 jedinica M-55S. Ovo su u suštini bili stari sovjetski tenkovi T-55 nasleđeni od Jugoslavije.

Foto Tanjug/AP

U dogovoru između slovenačkog premijera Goloba i nemačkog kancelara Šolca, modernizovani tenkovi su predati 47. posebnoj mehanizovanoj brigadi (A4699), koja je obučavana u Nemačkoj.

U početku su Ukrajinci sa entuzijazmom prihvatili „poklon“ i počeli aktivno da opremaju ove mašine tzv. „roštiljima“ (rešetkastom antikumulativnom zaštitom), dinamičkom zaštitom i drugim atributima moderne tenkovske nadogradnje.

Međutim, njihov entuzijazam je vremenom splasnuo, a lokalni mediji su prestali da ih uopšte i spominju.

Kada je Nemačka u martu 2023. dostavila Kijevu 21 tenk Leopard 2A6, ukrajinske oružane snage su ih odmah ustupile novoformiranoj 47. posebnoj mehanizovanoj brigadi, koja se spremala za „veliki marš na Azovsko more“.

U maju je brigada prebačena na zaporoški pravac, ali je jedan od M-55S pogođen granatom Krasnopolj daleko od linije fronta i pre početka ukrajinske kontraofanzive. Nijedna odbrana nije pomogla – granata je jednostavno probila kupolu.

U junu je još nekoliko M-55S uništeno ruskim bespilotnim letelicama – kamikazama. U to vreme je bilo više slučajeva uništavanja slovenačkog poklona što se videlo na brojnim snimcima oštećene opreme Oružanih snaga Ukrajine.

Video snimci sa bojnog polja iz jula meseca pokazali su više ukrajinskih gubitaka u Lugansku i Zaporožju, uključujući borbena vozila pešadije američke proizvodnje Bredli i tenk M-55S koji je isporučila Slovenija.

U avgustu 2023. je u sastavu 67. posebne mehanizovane brigade na pravcu Zaporožja primećeno nekoliko M-55S, i to bez dodatne opreme; od tada, o njima nema nikakvih informacija.

U novoj fazi rata ispostavilo se da su modernizovane pedesetpetice potpuno beskorisne. Ukrajinci su bili svesni da su oni neupotrebljivi u slučaju ofanzive. Istovremeno, odustali su i od ideje da u odbrambenim operacijama koriste topove 105 mm L7 mašina M-55S kao kamuflirane vatrene tačke.

Moguće je da su preostali M-55S bili povučeni u rezervu ili je ustanovljeno da su neupotrebljivi. Naime, još prošle godine se sumnjalo da su ih Slovenci pažljivo restaurirali i pripremiti za prebacivanje Ukrajini.

Kako se bliži zima, a Oružane snage Ukrajine imaju sve manje snage za izvođenje ofanzivnih operacija, kao i zapadne tehnike, moguće je da će se ostaci tenkova M-55S ponovo pojaviti na nekom delu fronta.

M55S DERIVAT PRVOG TENKA HLADNOG RATA, T-55

Zanimljivo je da M55S teži samo 38 tona. Čak se i ne smatra glavnim borbenim tenkom, iako je proizvedeno više od 100.000 T-55 tenkova – najviše je proizveden baš u ovoj verziji.

Podsetimo, u Sloveniji su 1999. godine 30 ovih veterana unapredili u M-55S domaća kompanija STO RAVNE u saradnji sa izraelskom Elbit. Modernizacija se sastojala u ugradnji topa 105mm L7 sa termalnim nišanima, reaktivnog oklopa i kupole.

M-55S je dobio digitalni balistički kompjuter i stabilizaciju topa, nišan Fotona SGS-55 sa laserskim daljinomerom, nišan komandanta Fotona-55, poboljšani motor i nove gusenice od gume, pa čak i laserski LIRD-1A detektor povezan sa bacačem dimnih granata IS-6.

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - UZNEMIRUJUĆI SNIMCI IZ POJASA GAZE: Pripadnici Hamasa hvataju taoce na granici sa Izraelom

Pogledajte više