JOŠ JEDNA BESANA NOĆ PRED NJIMA: Radnici zarobljeni unutar srušenog tunela, čeka se materijal za spasavanje (FOTO)
NAJMANjE 40 indijskih radnika zarobljenih unutar srušenog tunela na himalajskom autoputu će tamo provesti drugu noć, čekajući da stigne materijal za spasavanje, nakon što su bili zatvoreni više od 38 sati u pećini, izjavili su zvaničnici, prenosi Rojters.
Bageri uklanjaju ostatke kako bi napravili put do radnika, dok je kontakt sa njima uspostavljen, a kiseonik i hrana se snabdevaju kompresijskim cevovodima, rekli su spasioci i policija u državi Utarakand.
Region je podložan klizištima, zemljotresima i poplavama, a incident je usledio nakon sleganja zemlje u državi za koje geolozi, stanovnici i zvaničnici okrivljuju brzu izgradnju u planinama.
Spasioci su čekali isporuku široke čelične cevi posle ponoći koja bi potom bila gurnuta u otvor iskopanog otpada da bi bezbedno izvukla radnike za oko 24 sata, rekao je Devendra Sing Patval, zvaničnik za upravljanje katastrofama.
- Ima dovoljno vode dok se kiseonik i hrana za trenutnu energiju, poput suvog voća, snabdevaju - dodao je Patval. Lokalni mediji su citirali drugog zvaničnika koji je rekao da je bilo dovoljno svetla u prostoru u kom su zarobljeni.
Tunel, koji je širok 13 metara i 15 metara visok, sa radnicima zarobljenim u prostoru od dva kilometra, gradio se na nacionalnom autoputu koji je deo hinduističke hodočasničke rute, saopštili su državni organi.
Urušio se oko 5.30 ujutru u nedelju. Radnici su uglavnom migranti iz drugih indijskih država i dva lokalna stanovnika, saopštile su državne vlasti.
- Snage za pomoć uklanjaju ruševine i uskoro ćemo izbaciti sve radnike - rekao je ranije šef državne policije Ašok Kumar.
Oko 80 policajaca, 20 službenika vatrogasnih službi i 60 službenika za upravljanje katastrofama angažovano je u akcijama spasavanja, saopštila je policija.
Spasioci su komunicirali sa radnicima putem voki-tokija, rekao je Kumar i dodao da tačan uzrok nesreće još nije poznat.
Radovi na delu tunela počeli su 2018. godine i prvobitno je trebalo da budu završeni do jula 2022. godine, što je sada odloženo do maja 2024. godine, navodi se u saopštenju indijske vlade.
Hodočasnička ruta Čar Dam jedan je od najambicioznijih projekata vlade premijera Narendre Modija. Cilj mu je da poveže četiri važna hinduistička mesta hodočašća u severnoj Indiji kroz 889 km dvotračne pruge koji se gradi po ceni od 1,5 milijardi dolara.
Ali lokalne vlasti su obustavile neke radove nakon što je stotine kuća oštećeno sleganjem duž ruta, uključujući i Utarakand.
(Telegraf.rs)
BONUS VIDEO: OVAKO IZGLEDA KRIMSKI MOST DANAS: Remontovan deo pušten u saobraćaj pre roka