"RUSIJA POTKOPAVA NAŠU BEZBEDNOST": Stoltenberg otvoreno pozvao na jačanje NATO pakta
OSNOVNI mehanizmi kontrole naoružanja prestali su da funkcionišu nakon povlačenja Rusije iz Sporazuma o konvencionalnim oružanim snagama u Evropi, stoga „treba jačati NATO“, izjavio je generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg.
- Rusija potkopava našu bezbednost, demonstrirajući potpuno zanemarivanje kontrole naoružanja. Ove nedelje se povukla iz Sporazuma o konvencionalnim oružanim snagama u Evropi, čime je odstupila od svih glavnih sporazuma o kontroli naoružanja. Sve to čini svet opasnijim i pokazuje važnost jačanja NATO. Lideri Alijanse su se dogovorili da jačaju našu odbranu - rekao je Stoltenberg na pres-konferenciji u Nemačkoj sa ministrom odbrane te zemlje Borisom Pistorijusom.
Takođe je dodao da će zemlje bloka nastaviti da pružaju vojnu pomoć Ukrajini.
- Već smo pružili Ukrajini pomoć bez presedana. Siguran sam da će saveznici nastaviti sa pomaganjem, ne samo zato što smo to obećali na samitu u Vilnjusu, nego zato što je u našem interesu da to činimo - istakao je Stoltenberg.
Ministarstvo spoljnih poslova Rusije saopštilo je u ponedeljak da je završena procedura povlačenja Rusije iz Sporazuma o konvencionalnim oružanim snagama u Evropi i da za Moskvu dokument više ne postoji.
Nakon toga su Sjedinjene Američke Države objavile će suspendovati ispunjavanje obaveza u okviru Sporazuma od 7. decembra.
Kako je rekao zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov, stupanje Finske u NATO i procedura prijema Švedske u Alijansu bili su „kap koja je prelila čašu“ i učinila neizbežnim povlačenje Rusije iz pomenutog Sporazuma.
Ruski zvaničnik je istakao da Vašingtonu nije bio potreban adaptirani Sporazum, već je za SAD bilo i ostalo najvažnije potiskivanje Rusije iz regiona njenih neospornih interesa.
Prema njegovim rečima, novi pregovori o kontroli nad konvencionalnim naoružanjem u Evropi biće mogući samo u slučaju da Zapad odustane od antiruske politike.
Sporazum o konvencionalnim oružanim snagama u Evropi potpisali su 19. novembra 1990. u Parizu opunomoćeni predstavnici 16 država-članica NATO-a i šest država-članica Varšavskog pakta, a stupio je na snagu 9. novembra 1992. godine. U njemu nisu učestvovali neutralni i nesvrstani učesnici Konferencije o evropskoj bezbednosti i saradnji (KEBS, od 1995. godine – OEBS), a sam Sporazum bio je zatvoren. Njime nije bilo predviđeno pristupanje država koje tada nisu bile članice NATO-a i Varšavskog pakta.
Rusija je 2007. godine suspendovala učešće u Sporazumu dok zemlje NATO-a ne ratifikuju dokument i ne počnu da ga ispunjavaju.
(Sputnjik)
BONUS VIDEO: UZNEMIRUJUĆI SNIMCI IZ POJASA GAZE - Pripadnici Hamasa hvataju taoce na granici sa Izraelom