KO JE ZA MIR, A KO POLITIZUJE PATNJU CIVILA? Savet bezbednosti UN nije usvojio rusku rezoluciju o Gazi - Samo pet zemalja glasalo "za"
SAVET bezbednosti UN nije usvojio ruski nacrt humanitarne rezolucije kojom se poziva na prekid vatre u zoni palestinsko-izraelskog sukoba.
Dokument su podržale Rusija, Kina, Ujedinjeni Arapski Emirati, Gabon i Mozambik, dok su protiv glasale SAD, Velika Britanija, Francuska i Japan. Šest država je bilo uzdržano. Prema tome, rezolucija nije dobila potrebnih devet glasova „za“.
Stalni predstavnik Rusije u UN Vasilij Nebenzja rekao je da je Rusija veoma razočarana rezultatima glasanja, jer u rezoluciji nije bilo ništa što bi se moglo osporiti jer je bila čisto humanitarna.
- Smatramo da je glasanje članova SB veoma karakteristično – jasno je pokazalo ko se zaista zalaže za momentalno primirje, prekid neselektivnog bombardovanja Pojasa Gaze i osiguravanje bezuslovne humanitarne pomoći stanovništvu enklave, a ko i dalje uporno blokira zajednički signal Saveta, sledeći svoje sebične ciljeve - rekao je ruski diplomata.
On je izrazio žaljenje što je Savet bezbednosti još jednom ispao talac egoističnih težnji zapadnih delegacija.
- To je jedini razlog zašto nije uspeo da pošalje jasan, kolektivni signal čiji je cilj deeskalacija. Govorimo o najvećem rasplamsavanju nasilja na Bliskom istoku u poslednjih nekoliko decenija - konstatovao je Nebenzja.
- Delegacije zapadnih zemalja stavile su tačku na očekivanja celog sveta da će SB UN zaustaviti krvoproliće - zaključio je diplomata.
Kina je takođe izrazila žaljenje što SB UN nije usvojio nacrt ruske humanitarne rezolucije – stalni predstavnik Kine u UN Čang Jun rekao je da humanitarna pitanja ne bi trebalo da se politizuju, te da zaštita civila mora biti prioritet za sve strane.
Stalna predstavnica SAD u UN Linda Tomas-Grinfild objasnila je da je Amerika glasala protiv jer se u ruskoj rezoluciji navodno ne osuđuju akcije Hamasa.
U nacrtu ruske rezolucije, čiji su koautori 25 zemalja, uključujući Egipat, Pakistan, Belorusiju, Saudijsku Arabiju i Tursku, „Savet bezbednosti UN poziva na hitan, održiv humanitarni prekid vatre koji će se u potpunosti poštovati“. Oštro su osuđeni nasilje i borbena dejstva protiv civila, kao i sve manifestacije terorizma. Pored toga, autori dokumenta su se zalagali za oslobađanje svih talaca, nesmetanu isporuku humanitarne pomoći, stvaranje uslova za evakuaciju civila.
(Sputnjik)
BONUS VIDEO:
UZNEMIRUJUĆI SNIMCI IZ POJASA GAZE: Pripadnici Hamasa hvataju taoce na granici sa Izraelom