BAJDENU PRETI IMPIČMENT? Republikanci krenuli protiv američkog predsednika

Новости Онлајн 13. 09. 2023. u 12:06

PREDSTAVNIČKI dom američkog Kongresa otvoriće zvaničnu istragu o opozivu predsednika Džozefa Bajdena, najavio je najviši predstavnik Republikanske stranke.

Foto: EPA

Republikanac Kevin Makarti, predsedavajući donjeg doma Kongresa, rekao je da će se istraga usredsrediti na „navode o Bajdenovoj zloupotrebi vlasti, opstrukciji i korupciji". Republikanci istražuju predsednika otkako su preuzeli kontrolu nad Predstavničkim domom u januaru. Na dosadašnjim saslušanjima nisu pronađeni konkretni dokazi protiv Bajdena.

Republikanci, koji imaju tesnu većinu u Predstavničkom domu, optužuju Bajdena da je, dok je bio potpredsednik SAD od 2009. do 2017. godine, profitirao u poslovnim poduhvatima svog sina Hantera Bajdena. U kratkoj izjavi u američkom Kapitolu, Makarti je rekao da postoje „ozbiljne i kredibilne" optužbe u vezi sa ponašanjem predsednika. Bela kuća je brzo osudila odluku Makartija.

- Republikanci iz Doma istražuju predsednika već devet meseci i nisu pronašli nikakve dokaze - napisao je portparol Bele kuće Ijan Sams u objavi na društvenim mrežama.

Bela kuća je saopštila da nema osnova za istragu, dok je Bajden u julu ismevao najavu republikanaca da će pokrenuti proceduru opoziva.

- Republikanci će sada možda morati da nađu nešto drugo da me kritikuju, pošto se inflacija smanjuje. Možda će odlučiti da me opozovu zato što se smanjuje. Ne znam. To bih voleo - rekao je tada Bajden.

Demokrate su nastojale da predstave republikanske najave o opozivu kao nastojanje da se odvrati pažnja javnosti od četiri optužnice i suđenja sa kojima se suočava Donald Tramp.

Rojters ocenjuje da pokušaj impičmenta Bajdena verovatno neće uspeti.

Čak i ako Predstavnički dom, koji je pod kontrolom republikanaca, glasa za opoziv Bajdena, predlog bi gotovo sigurno propao u Senatu, koji je pod kontrolom demokrata.

Šta je impičment i kako funkcioniše?

Reč je o prvom od dva koraka procesa tokom kojeg Kongres može da smeni predsednika.

Ukoliko Predstavnički dom izglasa tačke optužnice, Senat mora da održi suđenje.

Tamo je potrebna dvotrećinska većina kako bi predsednik bio osuđen i smenjen.

Samo su dva predsednika u istoriji Amerike smenjena na taj način, ali ne i osuđena: Bil Klinton i Endrju Džonson.

Ričard Nikson podneo je ostavku pre impičmenta zbog afere „Votergejt".

Hanter Bajden je trenutno pod federalnom istragom zbog mogućih poreskih nedela u vezi sa svojim poslovima u inostranstvu.

Makarti je rekao i da je predsednikova porodica imala poseban tretman u Bajdenovoj administraciji i da se sada istražuju navodi o nedozvoljenom ponašanju zvaničnika. Bela kuća je negirala bilo kakvu umešanost u slučaj Hantera Bajdena i tvrdi da predsednik Bajden nema nikakve veze sa poslovima svog sina.

Ova istraga će kongresnim istražiteljima dati veća zakonska ovlašćenja da ispituju predsednika, kao što je izdavanje sudskih poziva za dokumente i svedočenja koja se mogu lakše sprovesti na sudu.

Prema Ustavu SAD, predsednik može biti opozvan zbog „izdaje, podmićivanja ili drugih velikih zločina ili prekršaja", što je proces koji može da se završi njihovim smenjivanjem sa funkcije.

Međutim, bilo kakav pokušaj da Bajden bude smenjen verovatno neće uspeti.

Predstavnički dom, gde republikanci imaju tesnu većinu od 222 prema 212, morao bi da glasa za. Zatim bi proces trebalo da bude nastavljen u Senatu i da se o tome glasa. Demokrate imaju većinu u Senatu i gotovo sigurno bi onemogućili izglasavanje nepoverenja Bajdenu. Tramp je do sada jedini američki predsednik protiv koga je dva puta pokretan impičment, ali su ga oba puta njegove kolege republikanci oslobodili optužbe.

Nedeljama unazad, tvrda struja republikanaca tražila je od Makartija da otvori istragu protiv Bajdena i pokrene impičment. Kongresmen Met Gec sa Floride, blizak saveznik bivšeg predsednika Donalda Trampa, ranije je zapretio da će tražiti glasanje za smenjivanje Makartija sa mesta predsedavajućeg Predstavničkog doma ako ne pokrene istragu o opozivu.

Makartijeva vlast u Predstavničkom domu je na klimavim nogama otkako je u januaru izabran na to mesto posle 15 krugova glasanja, što je rekord u novijoj američkoj političkoj istoriji. Ovaj potez Makartija mogao bi se posmatrati kao pokušaj da pridobije naklonost desničarskih republikanaca iz Doma uoči bitke za federalni budžet.

Međutim, takva strategija nosi rizike.

Pojedini umereni ili centristički republikanci izrazili su nelagodnost zbog agresivnog impičmenta, zabrinuti da će to otuđiti nezavisne i umerene glasače koji su ih doveli do pobede. Makarti ima većinu od 10 mesta u domu, tako da ako čak i šačica ovih republikanaca bude rezervisana prema opozivu, mogao bi da se suoči sa neuspehom.

Pojedini republikanci u Predstavničkom domu rekli su novinarima u utorak da su usredsređeni na tekuću istragu Kongresa o Bajdenu, a ne na istragu o opozivu.

Demokratski senator Kris Kuns rekao je u intervjuu za Bi-Bi-Si da se pokazalo da se „predsedavajući Makarti oslanja na podršku najekstremnijih delova republikanske većine".

Demokrate podsećaju da je Makarti oštro kritikovao liderku demokrata Nensi Pelosi 2019. godine kada je najavila istragu o opozivu Trampa bez formalnog glasanja. Iako je Makarti rekao da u ovom trenutku samo odobrava istragu o opozivu, pojačaće se pritisak za formalno glasanje u Predstavničkom domu za utvrđivanje pravila za saslušanja o opozivu.

Takvo glasanje bi isteralo na čistac umerene republikance, ali i obezbedilo municiju demokratama pred predsedničke izbore u novembru 2024.

Međutim, sa tim problemom Makarti bi mogao da se suoči sledeće godine.

Za sada, on pokušava da spreči konzervativne članove Kongresa da se otvoreno pobune i da traže glasanje o njegovom smenjivanju.

Impičment - ili bar korak ka njemu - mogao bi da mu kupi prostor za političko preživljavanje narednih meseci.

BONUS VIDEO: Ti si lažov! - A ti si najgori predsednik u istoriji Amerike

(Bi-Bi-Si)

Pogledajte više