MISTERIJA SASTANKA MASKA I PUTINA: List "NJujorker" otkrio nove detalje - Lider tvrdio da je imao odličan sastanak sa ruskim predsednikom?

Marija Stevanović 22. 08. 2023. u 11:45

AMERIČKI biznismen Ilon Mask, vlasnik aplikacije X, ranije poznate kao Tviter, tokom jeseni prošle godine je saopštio predstavnicima Pentagona da je razgovarao sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, jedna tema je bila i situaciji u Ukrajini, prenosi list „Njujorker“, pozivajući se na predstavnika Pentagona.

Foto: Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP>/Hannibal Hanschke/Pool Photo via AP, File

Informacija o razgovoru se pojavila u oktobru prošle godine, ali ju je tada Mask opovrgao.

Jedan izvor je naveo da je Mask, kada je razmatrao sa američkim zvaničnicima upotrebu terminala „Starlink“ u Ukrajini prošlog oktobra, spomenuo razgovor sa Putinom i rekao da je imao odličan razgovor sa njim. Zvaničnik Pentagona je istakao da su svi pomislili da to nije dobra vest.

Prema informacijama drugog sagovornika, Mask je izjavio da je lično razgovarao sa Putinom nekoliko nedelja pre nego što je na Tviteru objavio svoju varijantu mirovnog plana i dodao da je imao redovne konsultacije sa Kremljom.

O razgovoru Maska i Putina u oktobru prošle godine je pisao i „Vajs“ pozivajući se na ekonomistu Jana Bremera. Američki biznismen je opovrgao tu informaciju i naveo da je sa Putinom razgovarao samo jednom i da je to bilo pre oko 18 meseci, kao i da je tema bio kosmos.

Početkom oktobra prošle godine Mask je na Tviteru objavio anketu u kojoj je predložio glasanje za ili protiv svoje vizije mirnog rešavanja sukoba u Ukrajini. Pretpostavio je da će se konflikt završiti tako što će Krim ostati deo Rusije, a u regionima koje je zauzela ruska vojska ponovo će se održati referendumi pod nadzorom Ujedinjenih nacija. Prema njegovim rečima, mirovnim sporazumom se može predvideti da će Ukrajina ostati neutralna zemlja, a strane će se dogovoriti o snabdevanju vodom na Krimu.

Mask je takođe izjavio da će u slučaju „totalnog rata“ sa Rusijom pobeda Ukrajine biti malo verovatna. Prema njegovom mišljenju, rezultati referenduma u DNR, LNR, Zaporoškoj i Hersonskoj oblasti su povezani sa tim što u nekim istočnim regionima zemlje većinu stanovništva čine Rusi koji su okrenuti Rusiji.

Kijev je negativno odreagovao na objavu američkog biznismena. Predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski je na Tviteru postavio anketu: „Kakav vam se Ilon Mask više dopada?“ Mogući odgovori su bili: „Onaj koji podržava Ukrajinu“ ili „Onaj koji podržava Rusiju“.
Ukrajina koristi terminal „Starlink“ od početka specijalne vojne operacije, a u oktobru prošle godine su se ukrajinski vojnici žalili da je terminal isključen. Izvori su televiziji Si-En-En saopštili da su bili problemi sa finansiranjem. Prema ovoj televiziji kompanija „Spejs eks“ je tražila od Pentagona da preuzme finansiranje „Starlinka“ u Ukrajini. Mask je procenio da su mesečni troškovi 20 miliona dolara. Kasnije je izjavio da će „Starlink“ nastaviti da radi besplatno u Ukrajini, iako još uvek gubi novac.

Kompanija „Spejs eks“ je u februaru ograničila mogućnosti korišćenja terminala „Starlink“ za upravljanje dronovima.

- Znamo da ih vojnici koriste za obaveštavanje i to je normalno. Međutim, nikada nismo imali nameru da se koriste za ofanzivne ciljeve - rekla je predsednica kompanije Gvin Šotvel.

Kasnije je Mask objasnio da ne želi da dozvoli eskalaciju sukoba. Prema njegovim rečima, mreža „Starlink“ se koristi na liniji sukoba, gde nema drugih mogućnosti povezivanja na internet.

Rusko Ministarstvo odbrane je više puta izveštavalo o uništavanju „Starlinka“ u Ukrajini.

(Sputnjik)

BONUS VIDEO:

RUSIJA: Visokoprecizna snajperska puška Astarta predstavljena na forumu Armija-2023


 

Pogledajte više