MICOTAKIS OSUDIO NAPAD KIPARSKIH TURAKA NA UN: Eskalacija tenzija u tampon zoni
GRČKI premijer Kirijos Micotakis i predsednik Kipra Nikos Hristodulides osudili su tokom telefonskog razgovora "neprihvatljiv" napad kiparskih Turaka na pripadnike mirovnih snaga Ujedinjenih nacija na Kipru (UNFICIP) u oblasti Pila.
-Grčka i Kipar su u potpunosti koordinisani kako bi preduzeli relevantne akcije na međunarodnom nivou, navodi se u saopštenju grčke Vlade, prenela je grčka agencija Amna.
Vlada Kipra ranije je osudila organizovane incidente koje su jutros izazvale turske okupacione snage u "tampon zoni" u oblasti Pila i neprihvatljiv napad na britanske i slovačke pripadnike mirovnih snaga UN, navodi se u pisanoj izjavi portparola kiparske Vlade Konstantina Letimbiotisa.
-Pretnje bezbednosti mirovnih snaga UN su za osudu i predstavljaju ozbiljan zločin na osnovu međunarodnog prava... Vlada sprovodi sve diplomatske akcije i u stalnom je kontaktu sa Ujedinjenim nacijama, EU, grčkom vladom i sa rukovodstvom mirovnih snaga na Kipru da spreči turske planove, istakao je portparol Vlade.
Kako je preneo Asošiejted pres, kiparski Turci napali su jutros pesnicama i nogama grupu pripadnika mirovnih snaga koji su pokušali da spreče ekipe koje su izvodile nelegalne radove na putu koji zadire u "tampon zonu" pod kontrolom Ujedinjenih nacija na etnički podeljenom Kipru, saopštile su u petak UN.
U saopštenju se navodi da se napad dogodio dok su mirovne snage pokušale da spreče radnike u izgradnji puta koji povezuje selo Arsos, na severu sa mešovitim selom Pila unutar "tampon zone".
Na snimku je prikazano desetine kiparskih Turaka koji prilaze mnogo manjoj grupi slovačkih i britanskih vojnika UN-a koji pokušavaju da ih spreče da počnu radove u tampon zoni.
Neki mirovnjaci su dobili udarce u lice dok su povezivali oružje da potisnu kiparske Turke, a tri vojnika su zbrinuta zbog lakših povreda.
Put bi kiparskim Turcima omogućio direktan pristup Pili tako što bi zaobišli kontrolni punkt na severnom obodu britanske vojne baze, jednu od dve baze koje je Velika Britanija zadržala nakon što je Kipar stekao nezavisnost od britanske kolonijalne vlasti 1960. godine.
Kiparski Grci izgradnju puta doživljavaju kao potez sa vojnom svrhom na osetljivom mestu duž tampon zone koja se proteže na 180 kilometara.
-Pretnje bezbednosti mirovnih snaga Ujedinjenih nacija i nanošenje štete imovini UN su neprihvatljivi i predstavljaju ozbiljan zločin prema međunarodnom pravu koji će biti gonjen u punom obimu zakona, navodi se u saopštenju mirovnih snaga, poznatih kao UNFICIP.
Predsednik Saveta EU Šarl Mišel i visoki predstavnik Unije za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel osudili su napade i pozvali na deeskalaciju situacije.
Ambasade Velike Britanije, Francuske i Ujedinjenih nacija objavile su zajedničko saopštenje u kojem izražavaju "ozbiljnu zabrinutost" zbog izgradnje puta, pozivajući na momentalno obustavljanje radova i osuđujući napade kao "potpuno neprihvatljive".
Održavanje statusa kvo tampon zone sadržano je u mandatu misije UN od 1974. godine.
Samo Turska, koja ima više od 35.000 vojnika u severnoj trećini ostrva, priznaje deklaraciju o nezavisnosti kiparskih Turaka.
UN kažu da su obe strane tokom godina više puta kršile tampon zonu, ali ovu izgradnju puta kiparska vlada vidi kao „pokušaj veoma ozbiljnog kršenja statusa kvo“.
Nasilje predstavlja ozbiljnu eskalaciju tenzija koja nije viđena na ostrvu godinama, što će najverovatnije ugroziti napore kiparske vlade da ponovo pokrene pregovore o podeli ostrva.
BONUS VIDEO - OVAKO SE BRANI KRIMSKI MOST: Svuda je magla i dim