SVE ZAVISI OD SITUACIJE NA RATIŠTU: Tišina iz kancelarije ukrajinskog predsednika - Hoće li Zelenski uopšte otići u na samit u Vilnjus?
PORTPAROL Vladimira Zelenskog Sergej Nikiforov rekao je da odluka o poseti Zelenskog samitu NATO-a u Viljnusu još nije doneta, već će zavisiti od situacije na liniji fronta.
- Mi obično ne komentarišemo unapred, ne oglašavamo se iz bezbednosnih razloga. Generalno, sve će zavisiti od situacije na ratištu - rekao je Nikiforov na sajtu ukrajinske javne televizije "Suspilne". Kako prenose "RIA novosti", on je napomenuo da „odluka još nije doneta".
Samit NATO-a biće održan u Viljnusu od 11. do 12. jula.
Zelenski je ranije rekao da će demotivisati ukrajinske trupe ako Ukrajina ne dobije pozivnicu za NATO na samitu u Vilnjusu. Prema njegovim rečima, on je u više navrata razgovarao sa liderima evropskih zemalja, predsednikom SAD Džoom Bajdenom , generalnim sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom i zamolio da „ne seče tlo ispod nogu” Ukrajine.
Stoltenberg je 19. juna rekao da na samitu u Viljnusu i pripremajući se za njega, saveznici ne razgovaraju o zvaničnom pozivu Ukrajini, već se konsultuju o tome koje odluke će Kijev učiniti bližim pridruživanju alijansi .
Pres sekretar predsednika Ruske Federacije Dmitrij Peskov rekao je da je Kremlj čuo zahtev Zelenskog da Ukrajina uđe u NATO, kao i različite reakcije na njega. Prema njegovim rečima, Moskva pomno prati situaciju i seća se da je upravo orijentacija Kijeva ka alijansi postala jedan od razloga za početak ruske specijalne operacije u Ukrajini. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je da su SAD i NATO direktno uključeni u sukob u Ukrajini, „uključujući ne samo snabdevanje oružjem, već i obuku osoblja... u Velikoj Britaniji, Nemačkoj , Italiji i drugim zemljama".
Nemački diplomata predlaže tri opcije za Kijev
- Alijansa može ponuditi Ukrajini sve praktične i konkretne opcije i mogućnosti koje članstvo u NATO uključuje – od snabdevanja i punog učešća u programima naoružanja i opreme do obuke i učešća u vežbama, razmeni podataka obaveštajnih službi, komunikacijama i praćenju, ali bez formalnog članstva u NATO-u - napisao je Išinger u članku za "Politiko".
Druge dve opcije koje je predložio bivši šef Minhenske konferencije uključuju mogućnost da Ukrajina gradi dugoročnu bilateralnu saradnju sa državama članicama NATO-a i opciju koju on naziva „odbrambenom eskalacijom“.
BONUS VIDEO:
PETA NOĆ SUKOBA: Nemiri na ulicama Liona uz prisustvo brojnih pripadnika policije