KINA BERLINU KAMEN SPOTICANJA: Zavisnost od Pekinga dodatno usložnjava neslogu u Šolcovoj vladi
BERLIN ubrzava produbljivanje jaza unutar državnog vrha po pitanju Kine. Dok ministar finansija Kristijan Lindner poručuje da je ideja o potpunom odvajanju od azijske supersile naivna, kancelar Olaf Šolc veruje da će EU, u nastavku nizanja paketa sankcija prema Rusiji, deo mera posvetiti Pekingu.
Lindner priznaje da bi "Nemačka trebalo da zauzme samouveren i realan pristup prema Kini" i dodaje da "niko ne razmišlja o odustajanju od liberalnih vrednosti zarad dobrog poslovanja, ali je neophodan bolji balans nego ranije". Zavisnost od Kine nije mimoišla ni najjaču evropsku ekonomiju i to je upravo kamen spoticanja unutar nemačkih vlasti.
On je to napisao na Tviteru, pošto je njegov ovonedeljni put u Kinu otkazan u poslednjem trenutku. Kako je saopštilo nemačko Ministarstvo, susret će biti odložen za kasnije, a datum tek treba da bude objavljen.
- Da li otkazivanje ima bilo kakve veze sa stavom FDP da Nemačka treba da bude čvrsta u odnosu na Peking je stvar spekulacija - rekli su za list "Velt" u Ministarstvu finansija.
Lindnerov kineski kolega Lju Kun, sa kojim je trebalo juče da se sastane, otkazao je u poslednjem momentu, dva dana uoči susreta, obrazlažući to "razlozima vezanim za raspored" I Lindner i njegova Liberalna stranka(FDP), smatraju se strankom koja ima prilično distanciran odnos sa Kinom. S tim u skladu apeluju na Berlin i EU da budu oprezni u pogledu odnosa sa "sistemskim rivalom", ali i da oprez ne znači kidanje veza.
Liberalna ministarka obrazovanja Betina Štark-Vacinger posetila je Tajvan kao prva članica nemačke vlade. Reakcija Kine bila je, očekivano, nepovoljna. Posredstvom svoje ambasade u Berlinu, Peking je poručio da izražava "značajno nezadovoljstvo".
Planirani sastanak Lindnera i Kuna trebalo je da pripremi dve zemlje za predstojeće vladine konsultacije. U međuvremenu, nemačka koaliciona vlada je već nekoliko puta odlagala predstavljanje planirane kineske strategije. Dokument opisuje budući pristup zemlje političkim i ekonomskim odnosima sa Pekingom.
Kineski suficit
U APRILU, Kina je zabeležila trgovinski suficit od 82 milijarde evra, saopštila je Glavna carinska administracija Kine. Trgovinski bilans Kine je značajno bolji od istog meseca lane, kada je zabeležen niži suficit od 45 milijardi evra. Izvoz je u aprilu porastao za 8,5 odsto u odnosu na isti mesec prošle godine, dok je uvoz opao za 7,9 odsto. Kina je ostvarila suficit spoljnotrgovinske razmene i sa SAD u iznosu od 27 milijardi evra, što je porast u odnosu na mart, kad je suficit bio 25.
Kina i Kanada
KINA je proterala kanadskog diplomatu iz konzulata u Šangaju. Prethodno je Otava naredila kineskom diplomati iz Toronta Džau Veiju da napusti zemlju, posle izveštaja kanadske službe koji ga je optužio da je maltretirao kanadskog poslanika, zbog kritikovanja Pekinga zbog tretmana prema Ujgurima. Kina je odgovorila da, kao odgovor na "nerazumne akcije Kanade", proteruje konzula Lin Lalond iz kanadskog konzulata u Šangaju, koja će morati da napusti zemlju do 13. maja. Kina zadržava pravo za dalje akcije. Kanadska špijunska agencija (CSIS) objavila je izveštaj iz 2021. o kineskom uticaju u Kanadi, u kom je bilo reči o mogućim pretnjama članu parlamenta Majklu Čongu i njegovoj porodici u Hongkongu.
Detalji izveštaja CSIS pojavili su se 1. maja, kada je kanadski list "Gloub end mejl" objavio da je Kina tražila informacije o Čongu i njegovoj porodici, u verovatnoj nameri da od njega "napravi primer" i da odvrati ostale poslanike da zauzimaju antikineske stavove. Čong je rekao novinarima da je period od dve godine predugačak da se donese odluka o proterivanju, dok je Peking poručio da se nikad niije mešao u unutrašnja pitanja Otave.