BURAN ODNOS PEKINGA I BERLINA: Šta se krije iza nemačkog laskanja?
Na konferenciji za novinare nakon sastanka nemačke šefice diplomatije Analene Berbok i njenog kineskog kolege Ćin Ganga u Pekingu, kontrast između pristojnog tona i oštrine sadržaja izjava teško da bi mogao biti veći, piše Špigl.
Berbokova se nije ustručavala da kritikuje Peking i nije zanemarila nijedno delikatno pitanje: rat u Ukrajini, tenzije oko Tajvana, tešku situaciju ujgurske manjine. Ćin Gang nije nameravao da odustane i pozvao je političare da zadrže trezvenost i zdrav razum kako bi „izbegli istorijske tragedije“.
- U isto vreme, Berbokova je otišla u Kinu ne sa željom da napravi skandal. Nudi saradnju, na primer u oblasti zelenih tehnologija. Ona sa odobravanjem govori o brzom usponu Kine. Ali laskanje Nemaca uvek služi kao odskočna daska za kritiku: da li je Kina velika i moćna? Onda neka upotrebi svoju moć protiv Moskve – izjave Analene Berbok kriju upravo takav kontekst - navodi se u tekstu.
Tokom novembrske posete Kini, nemački kancelar Olaf Šolc je bio u pratnji impresivne poslovne delegacije, podseća Špigl.