ITALIJANI BEŽE NA SEVER DA SE LEČE: Jedna trećina maloletnih sa Juga ide ka bolnicama u Rimu, Đenovi i Firenci
SANITARNA emigracija u Italiji doživljava pravi bum posebno dece čiji roditelji traže bolje uslove za lečenje. Ide se sa juga ka severu, Lombardiji, Pijemonte, Toskani ili Laciju.
Lečiti se u regionoma na jugu Apeninskog poluostrva, ili na ostrvima postaje luksuz, poslednjih godina nedostaju lekari, zatvaraju se sanitarne strukture, nema razvijene mreže hitne pomoći, da bi se stiglo do prve, može da bude često kasno za pacijenta.
Već je statistika ta koja neumoljivo pokazuje da jedan građanin Kalabrije posle 65. godine u proseku živi u dobrom zdravlju još šest godina, a jedan istog starosnog doba u Toskani živi dobro još 11 godina, jer od Rima, ka jugu, bolnice se svrstavaju na skali kao treći nivo, a liste čekanja za specijalističke preglede su u nedogled.
Zakon u Italiji predviđa da svaki građanin može da se leči pri sanitarnim strukturama, javnim ili privatnim, na čitavoj nacionalnoj teritoriji, bez obzira na mesto stanovanja, posebno u slučajevima gde je evidentan nedostatak adekvatnih zdravstvenih ustanova, kao i za specifične bolesti. U protekloj godini odlazak sa juga ka regionima u centru-severu dece i mladih koštalo je državu 103,9 miliona evra, što predstavlja 15,1 odsto ukupnih troškova bolničkih smeštaja.
A koliko to košta svaku familiju to je priča za sebe, jer za malu decu ili maloletnike podrazumeva se pratilac, poebno za decu koja imaju potrebu za specifičnim pedijatrijskim lečenjem. Od ukupnog broja onih koji se pokrenu ka severu 54 odsto kao razlog navode nedostatak specijalizovanih odelenja, a 21 procenat duge liste čekanja.