ČUDOTVORNOM IKONOM PROTIV RASKOLNIKA: Veliki moleban na otvorenom u Kijevsko-pečerskoj lavri (VIDEO)
NA ulazu u Kijevsko-pečersku lavru bratija manastira postavila je spisak Kijevsko-bratske čudotvorne ikone Bogorodice na otvorenom, branioci Lavre se mole u hramu Svetog Agapita od g. Pećine, sledi iz video-snimaka koje su RIA Novosti objavile.
Prema monaškom predanju, 10. maja 1662. godine ikona je otplovila Dnjeprom iz Višegoroda, opustošenog od Tatara, a podigli su je iz vode monasi Kijevsko-bratskog Bogojavljenskog manastira u Podolu (sada ne postoji). Danas titulu mitropolita višgorodskog i černobiljskog nosi iguman lavre mitropolit Pavel (Lebed), kojeg su ukrajinske vlasti poslale u kućni pritvor.
U Lavri dežura policija i Hitna pomoć. Na jednoj od kapija u Lavri nalazi se brava i lanac.
Vernici pevaju akatist „Pohvala Presvetoj Bogorodici“: „Hajde da blagodarno opišemo te sluge Tvoje, Bogorodice, ali, kao da ima nepobedivu silu, oslobodi nas svih nevolja“. Posle opaske policajca žitelju Lavre koji čita akatist, predvođeni bogomoljci odlaze iza ograde ka hramu Agapita Pečerskog – jednog od hramova Donje Lavre, koji ostaje iza kanonske Ukrajinske pravoslavne crkve (UPC). Tu se nastavlja čitanje akatista.
Nova runda sukoba oko Kijevsko-pečerske lavre počela je obaveštenjem UPC Ministarstva kulture Ukrajine o jednostranom raskidu ugovora o zakupu manastira, monasi su morali da napuste Lavru 29. marta. Kako je pojasnio ministar kulture Aleksandar Tkačenko, monasi mogu da ostanu u Lavri pod uslovom da pređu u raskolničku pravoslavnu crkvu Ukrajine. Komisija rezervata trebalo je da počne sa prijemom objekata Lavre 30. marta. Međutim, vernici nisu pustili njene predstavnike. UPC je saopštila da komisija nema ovlašćenja da počne sa radom, pošto nema odluke suda.
Vikar Kijevsko-pečerske lavre mitropolit Pavel (Lebed) rekao je da oko Lavre ne može biti kompromisa, braća će stajati do kraja. Prema njegovim rečima, jednostrano je raskid ugovora o zakupu zgrada Lavre nemoguć, potrebna je sudska odluka, tužba o neprihvatljivosti raskida ugovora o zakupu podneta je Privrednom sudu Kijeva.
Ukrajinske vlasti su tokom protekle godine organizovale najveći talas progona UPC u novijoj istoriji zemlje. Pozivajući se na njenu povezanost sa Rusijom, lokalne vlasti u različitim regionima Ukrajine odlučile su da zabrane delovanje UPC, a parlamentu je podnet predlog zakona o njenoj de fakto zabrani u Ukrajini. Vlasti su uvele sankcije nekim predstavnicima sveštenstva UPC. Služba bezbednosti Ukrajine počela je da otvara krivične postupke protiv sveštenstva UPC, da sprovodi „kontraobaveštajne aktivnosti“ – pretrese episkopa i sveštenika, u crkvama i manastirima, u potrazi za dokazima „antiukrajinskog delovanja“, prenela je RIA.
BONUS VIDEO: EVAKUISANO ČITAVO MESTO - U Minesoti iz šina iskliznuli vagoni teretnog voza