ZAŠTO SE JAPAN I NEMAČKA OZBILJNO NAORUŽAVAJU: Rusija ih naterala da preispitaju svoju vojnu (ne)spremnost
NEMAČKI Olaf Šolc nazvao je ovaj trenutak „istorijskom prekretnicom". Poznati japanski komičar po imenu Tamori skovao je frazu „novo predratno doba", koja je iskorištena da bi se objasnila ista stvar - ruski napad na Ukrajinu prisilio je ove dve zemlje da ozbiljnije shvate svoju vojnu (ne)spremnost.
Kancelar Šolc je prošle godine obećao da će iskoristi fond od 100 milijardi evra za jačanje zanemarenih nemačkih vojnih snaga, kao i da će povećati vojni budžet na dva odsto, što je inače NATO standard.
Japanski premijer Fumio Kišida iznenada je posetio Ukrajinu, što je prvi put da je japanski premijer kročio nogom u neku zemlju koja je u ratu.
Iako je još ograničen ustavom koga su nametnuli američki pravnici posle Drugog svetskog rata, Kišida je obećao da će u narednih pet godina povećati troškove odbrane za 50 odsto. Osim toga nabaviće i projektile kojima Japan može da gađa neprijateljske mete, u slučaju da bude napadnut, piše „Vol strit džurnal”.
Ipak, Japan Ukrajini nije poslao ništa smrtonosnije od kaciga i pancirnih prsluka. S druge strane Nemačka je pristala da opremi ukrajinske trupe starim tenkovima „leopard 1”, i novim tenkovima „leopard 2”, ali tek pošto su SAD pristale da pošalju njihove tenkove „abrams”.
U obe zemlje postoji značajno protivljenje ovim potezima. U februaru je više od 10.000 nemačkih pacifista, među kojima su i neki desničari, organizovalo u Berlinu „pobunu za mir”, protestujući protiv slanja nemačkog oružja Ukrajini.
Liberalne novine „Asahi ” upozorile su japanskog premijera Kišidu da su njegovi novi odbrambeni planovi neustavni i da ne uzima u obzir lekcije iz prošlosti. U članu 9 japanskog ustava piše da se „japanski narod zauvek odriče rata kao suverenog prava nacije i pretnje ili upotrebe sile kao sredstva rešavanja međunarodnih sporova".
Većina današnjih Japanaca nema sećanja na Drugi svetski rat. Prema anketama više od 50 odsto Japanaca podržava reviziju ustava. Iako se mnogi Japanci opiru plaćanju viših poreza kako bi se kupilo više oružja, oni nisu protiv odbrambene strategije premijera Kišide. To je jedna od posledica života u „novom predratnom dobu”.
Nemačka posleratna priča prilično se razlikuje od japanske. Ni Zapadna ni Istočna Nemačka nisu imale pacifističke ustave. Za prošli rat okrivljeni su Hitler i nacisti, a ne nemački militarizam.
Nakon što su dve Nemačke očišćenje od nacista, više-manje, Demokratska Republika Nemačka postala je komunistička država pod sovjetskom kontrolom u hladnom ratu, a Savezna Republika Nemačka postala je članica NATO-a i nepokolebljivi saveznik SAD.
BONUS VIDEO: PRITISNULI DUGME ZA SAMOUNIŠTENjE - Japanci prekinuli let rakete sa važnim satelitom zbog kvara
(Politika)