DESET MINUTA SUKOBA LAVROVA I BLINKENA: Prvi direktan sukob visokih zvaničnika SAD i Rusije za godinu dana na sastanku G20
OPREČNE ocene oko ruskog rata u Ukrajini obeležile su razgovore Grupa najrazvijenijih zemalja (G20), koja uključuje 19 najbogatijih zemalja sveta plus EU, a čini 85 odsto globalne ekonomske proizvodnje i dve trećine njenog stanovništva.
Kina i Rusija se nisu složile sa osudom rata u Ukrajini, a Indija je konstatovala da se razlike oko Ukrajine ne mogu pomiriti. Iako su se na marginama ovog skupa sastali kratko, desetak minuta, šefovi diplomatije Rusije Sergej Lavrov i SAD Entoni Blinken, prvi put od početka rata, izostali su pomirljivi tonovi.
Blinken je kazao Lavrovu da će Zapad biti uz Ukrajinu "koliko god bude potrebno", i kako je saopšteno iz Stejt departmenta, "izvršio pritisak na Rusiju da se ponovo pridruži sporazumu o kontroli nuklearnog naoružanja iz kog se nedavno povukla, kao i da se pridržava pravila".
Rusija je potvrdila da je sastanak održan i da je Blinken zatražio kontakt. Dok je Lavrov optužio Zapad za "ucene i pretnje", Blinken je poručio da je skup "poremećen ruskim neisprovociranim i neopravdanim ratom". Lavrov je insistirao i na istrazi o terorističkim napadima na gasovodima "Severni tok". Ruski zvaničnici su rekli da su se Moskva i Peking dogovorili da se suprotstave zapadnim ucenama i pretnjama.
- Govorimo o manirima. Pa, naše zapadne kolege su se jako pokvarile sa ovim - komentarisao je Lavrov posle razgovora. - Oni više ne razmišljaju o diplomatiji, sada se bave samo ucenama i pretnjama.
INDIJA UZDRŽANA
INDIJA je odolela pritiscima i nastavila sa svojom strategijom da ne kritikuje direktno Rusiju, koja je najveći indijski snabdevač oružjem. Redovno se uzdržavala od glasanja o rezolucijama UN kojima se osuđuje rat u Ukrajini. Takođe je branila svoju odluku da poveća uvoz nafte iz Rusije, rekavši da mora da brine o potrebama više od milijardu ljudi.