DEMONTIRANA KONTROLA NAORUŽANJA: Reakcije NATO na izlazak Rusije iz sporazuma START

Ivana Stanojević 21. 02. 2023. u 20:05

GENERALNI sekretar NATO Jens Stoltenberg žali što je Rusija odlučila da obustavi učešće u novoj Start povelji i ocenio da je tom odlukom "cela arhitektura za kontrolu naoružanja demontirana".

Foto AP

Stoltenberg izjavio je da je odluka Rusije da suspenduje učešće u najnovijem bilateralnom sporazumu o kontroli nuklearnog naoružanja START učinila svet opasnijim mestom i pozvao Moskvu da tu odluku preispita.

Prema sporazumu koji su 2010. potpisali Moskva i Vašington, ograničava se broj atomskih bojevih glava koje te dve najveće svetske nuklearne sile mogu da rasporede, a sporazum ističe 2026. godine. "Više nuklearnog oružja i manje kontrole naoružanja čine svet opasnijim", rekao je Stoltenberg obraćajući se na zajednikoj konferenciji za novinare sa ukrajinskim šefom diplomatije Dmitrom Kulebom i visokim predstavnikom EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozepom Boreljom.

Stoltenberg je poručio da "želi snažno da ohrabri Rusiju da povuče svoju odluku i da poštuje postojeće dogovore". On je, takođe, ocenio da se "ne sme dozvoliti da Rusija pobedi u ratu sa Ukrajinom" i izneo zabrinutost zbog mogućnosti da bi u tom oružanom sukobu Kina mogla pružiti podršku Moskvi.

- Putin ne sme da pobedi, to bi bilo opasno za našu bezbednost i bezbednost celog sveta - rekao je Stoltenberg na zajedničkoj konferenciji za štampu sa šefom ukrajinske diplomatije Dmitrom Kulebom i visokim predstavnikom EU za spoljnu politiku Žozepom Boreljom i dodao da Alijansa ima zadatak da spreči da rat koji Rusija vodi u Ukrajini eskalira van Ukrajine.

On je, u sedištu NATO u Briselu, istakao da na Zapadu ne vide nijedan znak da se predsednik Putin priprema za mir. "Naprotiv. Danas je jasno rekao da se sprema za dalje ratovanje. Rusija počinje novu ofanzivu, mobiliše više trupa i pruža ruku Severnoj Koreji i Iranu. Mi smo takođe zabrinuti što možda Kina planira da pruži podršku ruskom ratu", dodao je Stoltenberg. Prema njegovim rečima, NATO i EU moraju da povećaju podršku Ukrajini.

Stoltenberg je, takođe, najavio sastanak eksperata NATO i EU sa predstavnicima Ukrajine da bi ta zemlja dobila neophodno oružje. NATO, kaže šef Alijanse, već odavno radi na povećanju proizvodnje oružja i municije u zemljama članicama. On je dodao da mora da se radi da bi se, kako je rekao, "prekinuo ciklus ruske agresije".

- Odluka Rusije da suspenduje učešće u sporazumu o kontroli nuklearnog naoružanja je neodgovorna, a SAD će pažljivo posmatrati šta Moskva preduzima - rekao je američki državni sekretar Entoni Blinken, tokom posete Atini. - Najava Rusije da suspenduje učešće je duboko žalosna i neodgovorna.

Blinken je rekao da će SAD pažljivo posmatrati šta Rusija zapravo radi i da će se pobrinuti da se, u skladu sa time, postave na odgovarajući način radi sopstvene i bezbednosti saveznika.

BERBOKOVA APELUJE

NEMAČKA ministarka spoljnih poslova Analena Berbok izjavila je da je svetska zajednica više puta pozivala ruskog predsednika Vladimira Putina da ne pribegava nuklearnim pretnjama u sukobu sa Zapadom zbog rata u Ukrajini. Govoreći o poseti oblasti u Turskoj koju su opustošili nedavni zemljotresi, Berbok je takođe navela da je Putinova odluka da suspenduje važan sporazum o kontroli nuklearnog naoružanja naglasila značaj koraka ka nuklearnom razoružanju.

Pogledajte više