"NEĆU SE IZVINJAVATI" Bajden izneo stav o Kini: Ako ugroze naš suverenitet, zaštitićemo zemlju - to smo i učinili...
SJEDINjENE Američke Države zalažu se za konkurenciju sa Kinom, a ne za sukob, rekao je američki predsednik Džozef Bajden u tradicionalnom obraćanju Kongresu i dodao da je o tome obavestio kineskog predsednika Si Đinpinga.
„Moja administracija će uvek štititi suverenitet Sjedinjenih Država. Posvećeni smo saradnji sa Kinom - tamo gde to može unaprediti američke interese i koristiti svetu. Ali nemojte pogrešno misliti - prošle nedelje smo jasno rekli: ako Kina ugrozi naš suverenitet, zaštitićemo našu zemlju, što smo učinili“, rekao je američki predsednik, aludirajući, između ostalog, i na slučaj kineskog balona iznad SAD, za koji Vašington tvrdi da je špijunski, dok Peking navodi da je naučni.
Takmičenje sa Kinom
Govoreći o Kini, Bajden je rekao i da su SAD u „najjačoj poziciji u poslednjih nekoliko decenija da se takmiče sa Kinom ili bilo kim drugim na svetu“.
On je naveo da kineska vlast „ima nameru da dominira“, te da se „neće izvinjavati zbog investicija u jačanje Amerike, američke inovacije i industriju koja će definisati budućnost“.
„Investiraćemo u naša savezništva i raditi sa njima na zaštiti naprednih tehnologija, kako one ne bi mogle da budu iskorišćene protiv nas. Modernizovaćemo vojsku kako bi čuvala stabilnost i odvratila agresiju“, dodao je američki predsednik.
SAD izlaze snažnije iz kriza
Bajden je rekao kako su SAD „jedina zemlja koja iz kriza izlazi snažnija nego što je bila kada je u njih ušla“ i pohvalio ekonomski napredak ostvaren tokom mandata administracije koju predvodi.
„Pre dve godine naša ekonomija je doživela potres. Međutim, u međuvremenu smo, uz pomoć mnogih građana, otvorili 12 miliona novih radnih mesta. Više ih je otvoreno nego za vreme mandata bilo kog predsednika tokom četvorogodišnje vladavine“, rekao je Bajden.
Bajden je rekao da je u SAD stopa nezaposlenosti, sa 3,4 odsto, najmanja u poslednjih 50 godina.
On je najavio i nove propise kojima će se zahtevati da se svi građevinski materijali koji se koriste u federalnim infrastrukturnim projektima proizvode u Americi.
„Da bismo održali najjaču ekonomiju na svetu, potrebna nam je i najbolja svetska infrastruktura. Nekada smo bili prvoplasirani u svetu po infrastrukturi a onda smo pali na 13. mesto. Sada se vraćamo“, rekao je predsednik SAD.
(Sputnjik)