FRANCUSKA SE OPET DIGLA NA NOGE: Protest protiv kasnog odlaska u penziju (FOTO)
FRANCUZI su se u utorak u organizaciji ujedinjenih sindikata okupili na drugim po redu manifestacijama protiv penzijske reforme.
Očekivao se veći odziv nego prvi put 19. januara. Prvi podaci pokazali su da je više štrajkača bilo gotovo svugde gde su se okupili: u Marselju, Tuluzu, Bordou... U celoj zemlji organizovano je oko 250 protestnih povorki, pedesetak više nego prošli put.
U Marselju se, prema podacima sindikata, okupilo čak 205.000 hiljada ljudi, a u Tuluzu 80.000. U najvećoj francuskoj mediteranskoj luci obratio se lider krajnje levice Žan Lik Melanšon koji je poručio da je skup veličanstven i da će se "meriti vreme pre i posle ovog događaja". Najavio je da građani neće odustati.
Pariz, po tradiciji, štrajkuje na kraju, tokom popodneva. Povorka kreće s Italijanskog trga u 14 sati, a opština 13. pariskog arondismana, koja se nalazi na ovom trgu, i u kojoj vladaju socijalisti, priključila se štrajku. Uz zatvorena vrata, istakli su na fasadi poruku podrške štrajkačima. Među manifestantima je bila i gradonačelnica Pariza An Idalgo.
- Ne možemo da dozvolimo da naš francuski solidarni socijalni model bude uništen – poručila je Idalgo.
Na Italijanskom trgu je sat pre polaska već bilo mnogo sveta. Lider moćnog sindikata Se-Že-Te Filip Martinez je ocenio da je na osnovu prvih dostupnih podataka odziv veći nego 19. januara. Vlasti su u utorak očekivale oko 1.200.000 okupljenih ljudi u celoj zemlji. Sindikati ciljaju dva miliona.
Zaposlenima su se u štrajku pridružili i penzioneri, đaci, studenti. U pariskoj koloni se očekivalo nekoliko stotina "žutih prsluka", ali i pripadnika "crnih blokova", pa se, kao i prošli put, strahovalo od nereda. U Parizu je red čuvalo četiri hiljade policajaca, a u celoj Francuskoj 11.000.
S druge strane, vlasti ne odustaju od reforme da godište za odlazak u punu penziju podignu sa 62 na 64 godine, uz 43 godine punog radnog staža.