DVE DUŠE" PROTIV RUSIJE: U Parizu juče obeležena šezdeseta godišnjica potpisivanja sporazuma između Šarla de Gola i Konrada Adenauera
FRANCUSKA i Nemačka obeležile su juče u Parizu šezdesetu godišnjicu potpisivanja Jelisejskog sporazuma o prijateljstvu dve zemlje, u prisustvu dvojice lidera, Emanuela Makrona i Olafa Šolca, poslanika i ministara dvaju zemalja, odali počast Evropi, čvrstim vezama između Pariza i Berlina i potvrdili nedvosmislenu podršku Ukrajini, ali Šolc nije dao nikakav dodatni znak oko eventualnog slanja tenkova "leopard 2" Kijevu.
- Nećemo da dozvolimo da se Evropa vrati u vreme kada je nasilje zamenjivalo politiku i gde su nacionalna rivalstva cepala naš kontinent - poručio je između ostalog nemački kancelar na Sorboni, gde su se dva državnika obratila govorima na svečanoj ceremoniji.
Dodao je da o tome svedoče odluke donete poslednjih dana o dostavljanju Ukrajini blindiranih vozila, protivvazdušnih sistema i ostalog oruđa.
- Nastavljaćemo da pružamo svu podršku Ukrajini koja joj je potrebna, dok god joj bude bila potrebna - kazao je Šolc, i poručio da "imperijalizam Vladimira Putina neće proći", ali nije pomenuo "leparde".
Joakim Biterlih, bivši evropski i diplomatski savetnik Helmuta Kola, poručio je preko francuskih medija da Sorbona i nije mesto na kom bi mogle da se iskažu takve najave. I predsednik Markon je dao nedvosmislenu podršku Ukrajini u ratu protiv Rusije, a obojica su istakla važnost francusko-nemačkog prijateljstva.
- Mi smo dve duše u istim grudima. Ne liče jedna na drugu, nemaju istu istoriju, ali kucaju zajedno, u istim grudima, ujedinjujući nas - kazao je Makron nalazeći uzore u nemačkoj literaturi, uz pljesak Olafa Šolca i prisutnih, nakon čega je hor otpevao nemačku, francusku i evropsku himnu.
Posle ceremonije na Sorboni, usledio je zajednički savet ministara u Jelisejskoj palati. U oktobru je savet prethodno bio odložen zbog velikog neslaganja između Pariza i Berlina oko mnogobrojnih tema vezanih za energetiku i odbranu. Analitičari ističu da je razlog za nešto hladnije odnose bio i različit karakter dvojice lidera, jer Šolc, za razliku od Makrona, ne voli previše da istupa u javnosti.
Sada je pronađena nova prilika za približavanje, i to na godišnjicu potpisivanja sporazuma između Šarla de Gola i Konrada Adenauera 22. januara 1963. godine.
- Rusija ne treba da pobedi i neće pobediti u ratu ilegalne i bestidne agresije koji vodi protiv Ukrajine.
Izrazili su, između ostalog, želju da Evropa postane suverenija, da zaokruži svoju bankarsku uniju, s prvim mestom proizvodnje i inovacija na svetu, kao i da bude lider u digitalizaciji i zaštiti čovekove sredine.