"HVALA, ALI SANJAMO NAŠU KUĆU" Ukrajinci u Rimu posle osam meseci boravka: "Znamo da nismo više u prvom planu"
UKRAJINSKA zajednica u Italiji bila je i ranije brojna, a od početka ratnih sukoba stiglo je 170.000 izbeglica, od kojih su najvećim delom žene, 45 posto maloletna deca, i više hiljada muškaraca.
Glavni gradovi gde su smešteni migranti su Rim, Milano, Napulj i Bolonja. U Rimu se od prvih dolazaka februara meseca prosto nadmetalo u solidarnosti i tako je bilo sve do leta, pa i sada, uprkos "psihološkom procesu normalizacije", ali i poskupljenjima životnih troškova u Italiji, upravo kao posledici ratnih sukoba u Ukrajini.
Ka Ukrajini je u proteklim mesecima krenulo veoma mnogo oružja kao pomoć, ali i dalje nije nađen adekvatan smeštaj za pridošle, brojne strukture su već prepune, a mnoge porodice gde su smešteni sada ne mogu više da izdrže to gostoprimstvo, kako italijanske, tako i ukrajinske, ekonomska kriza u Italiji nema milosti.
Potom su evidentni razni drugi problemi, otežan je pristup sanitarnim strukturama, psihološkoj podršci, regulisanju njihovog boravka, uvrštenosti u škole ili orijentacija ka nekom poslu.
- Rim je otvoren grad, ali se i stanovnici tog grada susreću sa svojim problemima i normalno je da pitanje Ukrajine nije više u prvom planu - objavio je "Korijere dela Sera".
Solidarnost jeste konstantna, Civilna zaštita nastoji da smesti sve pridošle iz Ukrajine, "nijedan pridošli izbeglica nije ostao bez hrane, i bez smeštaja ni sada", kaže nastavnica Ljubov Partola iz ukrajinske škole u gradu Prato.
- Deca tokom sedmice pohađaju italijansku školu kako bi se uklopila u zajednicu sa italijanskom decom. Uprkos tome mnoge žene žele da se vrate kući, mi ih ubeđujemo da ostanu ovde, tamo je veoma hladno - navode oni.
Nakon prvih meseci podučavanja italijanskog jezika i ambijentalizaciji sada region Lacio sprema veliki projekat integracije i zapošljavanja izbeglica.
Uprkos tome evidentira se veći broj njih koji se ovih dana vraćaju u svoju zemlju u one zone koje su sigurne.