AMERIČKI PUKOVNIK: Pobeda republikanaca ugroziće pomoć Kijevu, Zelenski je odustao od pregovora
MARK Kansijan, penzionisani pukovnik američkog marinskog korpusa koji je ranije radio u Kancelariji za upravljanje i budžet, a sada služi kao viši savetnik u Programu međunarodne bezbednosti Centra za strateške i međunarodne studije, rekao je za Newsweek da je jedan od mehanizama nadzora koji se predlaže da se uspostaviti nadzornik sa mandatom Kongresa, sličan Specijalnom generalnom inspektoru za obnovu Avganistana (SIGAR).
-Mislim da neće biti rezova u vojnoj pomoći, rekao je Kansijan (Mark Cancian). „Mislim da će ekonomska pomoć biti ranjivija, jer će ljudi tvrditi da je novac potreban kod kuće i da je manje direktno povezan sa odbranom Ukrajine.
Ali pošto je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski tražio dodatno, dalekosežno oružje, poput vojnog taktičkog raketnog sistema MGM-140 (ATACMS), Kansijan je rekao da će „novi Kongres verovatno biti malo oprezniji“, posebno ako ni sama administracija ne gura takve poteze.
A kada je u pitanju potencijalno ohrabrivanje Ukrajine da nastavi pregovore sa Rusijom kako bi se pronašlo diplomatsko rešenje sukoba, Kansijan je rekao da oseća „da ćete videti više interesovanja za pregovore u celini“.
-Mislim da ćete to videti u Kongresu; Videćete to u javnosti; Možda ćete to videti u administraciji - mada ja mislim manje tamo, dodao je on. „Mislim da ćete mnogo toga videti u Evropi.
Povećani troškovi goriva povezani sa sukobom i sankcije Moskvi koje su usledile izazvao je pitanja o dugovečnosti bezuslovne pomoći Ukrajini.
Istovremeno, Kansijan je primetio da je „problem u tome što nema osnove za nagodbu“, pošto su Kijev i Moskva i dalje u velikim neslaganjima oko sukoba. Dok su dve strane vodile rane pregovore u najranijoj fazi rata, čini se da su obe nacije sada spremne na pobedu, a Zelenski je u poslednje vreme posebno odbacio tu ideju, pozivajući prvo na povlačenje svih ruskih trupa sa ukrajinske teritorije.
Čak i kada se na Zapadu povećala želja za diplomatskim okončanjem rata, zaglavljivanje na ovom koloseku moglo bi predstavljati sopstveni niz problema za Bajdenovu administraciju. Podsećajući na iskustvo iz prošlih američkih sukoba u Avganistanu i Vijetnamu, Kansijan je rekao da „na Zapadu postoji pravo nestrpljenje“, za koji je tvrdio da „veruje da je svrha pregovora da se pronađe sporazum“, dok bi Rusija to „mogla da smatra još jednom taktikom u sukobu“.
Kansijan tvrdi da bi na kraju nivo uticaja koji bi novi Kongres mogao da nametne na Bajdenovu strategiju za Rusiju i Ukrajinu verovatno zavisio od veličine većine u Predstavničkom domu koju republikanci uspeju da ostvare na srednjim izborima. On je rekao da bi se, na neki način, znatna republikanska većina zapravo mogla pokazati korisnom za Ukrajinu, jer bi mogla da uguši „ekstremne glasove“ koji eksplicitno podržavaju Rusiju.
Međutim, kao stranka koja gleda na moć 2024. godine, republikanci takođe imaju interes da vide kako Bajdenova spoljna politika nestaje. I upitan da li stranka koja je spremna da preuzme Predstavnički dom može aktivno da nastoji da izbaci iz koloseka predsednikove inicijative o Ukrajini i drugim važnim pitanjima, Kansijan je rekao, "to se zove politika".
BONUS - NAJAKTUELNIJI VIDEO SNIMCI