UKRAJINSKA KRIZA: Kako bi Kenedi reagovao na situaciju na istoku Evrope
UZ rizik od nuklearnog sukoba oko situacije u Ukrajini, SAD bi trebalo da analiziraju „kubansko“ iskustvo predsednika Džona Kenedija, rekao je profesor sa Harvardske škole Kenedi Grejem T. Elison u članku za National Interest.
Specijalista je politiku bivšeg vlasnika Bele kuće tokom raketne krize nazvao „bogatim izvorom tragova“. Oni bi „mogli da rasvetle izazove sa kojima se danas suočavaju Sjedinjene Države i izbore koje donosi predsednik Džo Bajden“.
Autor članka je podsetio da je pre 60 godina, 27. oktobra 1962. godine, bio „tmuran dan“, koji je postao najopasnija kriza u istoriji, koja je mogla da dovede do smrti stotina miliona ljudi.
-Očigledno, Ukrajina nije Kuba, Putin nije Hruščov, a 2022. je daleko od 1962. Štaviše, istorija nije kuvar sa receptima koje, ako se striktno pridržavate, možete dobiti sufle, rekao je Elison.
Ekspert je opisao osnovne principe iz iskustva Kenedija, kojih se „treba“ i „ne treba“ pridržavati za uspešan izlazak iz krize.
Prvo, mora se prepoznati strukturalna realnost uslova u kojima se sukobljava, sugeriše autor. Dodao je da se ove realnosti najbolje odražavaju u omiljenoj frazi Ronalda Regana:
-U nuklearnom ratu ne može biti pobednika i zato on nikada ne sme da bude pokrenut.
Treće, primetio je Elison, vitalni interesi Amerike i način na koji ih zaštititi moraju biti jasno definisani.
BONUS - NAJAKTUELNIJI VIDEO SNIMCI