LONDON i čitavo Ujedinjeno Kraljevstvo danas se opraštaju od kraljice Elizabete Druge koja će večeras biti sahranjena u Crkvi Svetog Đorđa u okviru Vindzorske palate.
G. Č.
Oglasila se prva zvona sa Vestminsterske opatije
Oglasila su se prva zvona sa Vestminsterske opatije u kojoj će biti održana crkvena služba povodom sahrane kraljice Elizabete Druge.
Pre sahrane, zvona će se oglašavati na svaki minut u trajanju od 96 minuta, kako bi se obeležila svaka godina života kraljice Elizabete, preneo je Bi-Bi-Si.
Elizabeta Druga preminula je 8. septembra, a očekuje se da će danas na ulicama Londona biti milion ljudi, koji će ispratiti kraljicu na večni počinak.
Popunjena sva mesta gde građani mogu da prisustvuju povorci
Popunjeni su svi kapaciteti odakle građani mogu da prisustvuju pogrebnoj povorci kraljice Elizabete Druge, saopštila je danas gradska skupština Londona.
Kako je objavljeno na Tviteru, više neće biti dozvoljen ulazak novopridošlima, preneo je Rojters.
Desetine hiljada ljudi došlo je u London da oda poštu i vidi kraljičin kovčeg tokom proteklih nekoliko dana, a državna sahrana trebalo bi da počne u podne (11 sati po lokalnom vremenu).
Elizabeta Druga je preminula 8. septembra u 97. godini, a očekuje se da će danas na ulicama Londona biti milion ljudi, koji će ispratiti kraljicu na večni počinak.
POGLEDAJTE GALERIJU
Foto: Г. Ч.
Foto: Г. Ч.
Foto: Г. Ч.
Foto: Г. Ч.
Atmosfera na ulicama
G. Č.
G. Č.
Svetski lider zauzimaju svoja mesta
Svetski lideri zauzimaju svoja mesta u Vestminsterskoj opatiji. Stigao je i Emanuel Makron, francuski predsednik, u pratnji svoje supruge Brižit. Ubrzo nakon njega i prvi čovek Amerike Džo Bajden došao je u Vestminstersku opatiju, sa suprugom Džil.
Pogledajte šta se dešava na ulicama:
Još od ranog jutra, počele su ceremonije, a glavni ispraćaj biće održan od 11 do 12 sati po londonskom vremenu (12 do 13 po našem) u Vestminsterskoj opatiji u prisustvu dve hiljade zvanica među kojima i oko 500 šefova država ili vlada i predstavnika međunarodnih institucija.
Posle toga, kreće procesija duga 37 kilometara.
“Novosti” na licu mesta prate ovaj istorijski digađaj.
Evo gde će počivati Elizabeta Druga
Kada je princ Filip umro pre godinu i po dana, svet je obišla slika kraljice Elizabete II, kako sedi dalje od drugih u crkvi i gleda u njegov kovčeg.
Pet metara ispod poda Vestminsterske opatije nalazi se grobnica u kojoj je i dalje telo princa Filipa, a u nju će danas biti spušten i kovčeg kraljice Elizabete II.
Britanski mediji do detalja su opisali ovu proceduru i razlog zbog kojeg princ još uvek nije sahranjen tamo gde će zauvek počivati.
Kada se sahrana kraljice Elizabete II bude privela kraju, njen kovčeg će biti spušten u grobnicu koja je od očiju javnosti skrivena crno-belim pločama na podu. Do grobnice se ipak može doći, i to stepenicama koje se nalaze iza oltara, a kojima pristup javnosti nije dozvoljen.
Pogledajte kako izgleda iznutra, ovo je bila retka prilika kada su kamere mogle da snime unutrašnjost.
Kraljica je nakon Filipove smrti uglavnom boravila u zamku Vindzor kako bi bila bliže suprugu, i mogla je da obilazi njegov kovčeg u grobnici.
Ali danas će oba kovčega biti izmeštena i sahranjena u kapeli Svetog Đorđa.
Kraljica i princ, koji su bili zajedno 73 godine, konačno će počivati zajedno kraj kapele izgrađene još u 16. veku. U njoj se takođe nalazi grobnica u kojoj su trenutno tela 25 monarha i članova njihovih porodica.
U njoj ima mesta za ukupno 64 kovčega, sa svake strane, a 12 mesta u samom centru predviđeno je za kraljeve i kraljice.
Sama kraljica Elizabeta naručila je izgradnju ove grobnice kada joj je preminuo otac, kralj Džordž VI, a ona stupila na presto. Ovom delu sahrane neće prisustvovati javnost niti kamere, već samo članovi kraljevske porodice.
Ko će prisustvovati sahrani?
Elizabeta II je lično srela mnoge od onih koji će joj sada doći na poslednji ispraćaj. Putovala je u preko 100 zemalja i u mnogim slučajevima upoznala nekoliko generacija lidera. Za svoje vreme na tronu ispratila je u penziju 12 američkih predsednika. Mnoge zvanice će stoga biti u poodmaklom dobu i detaljno je planirano kako ih smestiti na njihova mesta što brže i udobnije.
Članovi 23 kraljevske porodice biće posednuti u prve redove u Vestminsterskoj opatiji, ispred 90 drugih predsednika i premijera, kako nalaže protokol. Sahrani će prisustvovati skoro svaka zemlja ili teritorija sa kojom Britanija ima diplomatske odnose.
Retki izuzeci su Rusija, Belorusija i Mjanmar. Nekoliko država je pozvano da pošalju svoje ambasadore ali ne i šefove država, poput Irana, Severne Koreje i Nikaragve.
Pozivnice uključuju prijem u Bakingemskoj palati kojem je u nedelju uveče domaćin bio kralj Čarls III i još jedan prijem neposredno nakon sahrane.
Na sahrani se očekuju članovi kraljevskih porodica širom Evrope, od kojih su mnogi kraljičini rođaci, uključujući belgijskog kralja Filipa i kraljicu Maksimu, španskog Felipea i Leticiju, kraljevske porodice Norveške, Švedske i Danske, kao i srpskog prestolonaslednika Aleksandra Karađorđevića. Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić prisustvovaće sahrani i zvaničnom prijemu.
Preminula u 96. godini života
Elizabeta II umrla je 8. septembra u zamku Balmoral u Škotskoj u 96. godini života. Ujedinjeno Kraljevstvo je obeležilo period nacionalne žalosti od 10 dana, a državna sahrana kraljice – zakazana u ponedeljak u 11.00 ujutro po lokalnom vremenu u Vestminsterskoj opatiji i praćena službom u Kapeli Svetog Džordža u Vindzoru – biće jedno od najvećih okupljanja pripadnika kraljevskih porodica i političara u Ujedinjenom Kraljevstvu za više decenija.
Pozivnice su poslate i očekuje se da će poslednjem ispraćaju prisustvovati oko 500 šefova država i stranih zvaničnika. Od većine lidera je zatraženo da stignu komercijalnim letovima i rečeno im je da će sa lokacije u zapadnom Londonu biti prebačeni autobusima do Vestminsterske opatije, čiji je kapacitet oko 2.200 ljudi.