EU PRIVEZAK NATO-a Geopolitika: Briselu komanduju SAD i Britanija, Nemačka samo predstraža NATO-a
CELA spoljna politika EU svedena je jedino na odnos sa Rusijom, kojem ritam daju britanska i američka politika, pa geopolitička autonomija Unije više nema nikakve šanse, a snovi o globalnoj EU pretvoreni su u prah i pepeo, analizira "Geopolitika".
Nakon ruske intervencije u Ukrajini, geopolitička moć Nemačke i EU, suprotno tvrdnjama evropskih zvaničnika, rapidno opada. Istovremeno, raste uticaj Vašingtona i Londona u kreiranju i sprovođenju evropske politike.
Javno iskazivanje transatlantskog zajedništva i jedinstva teško može prikriti činjenicu da su, u suštini, sve poluge evropske politike sada u rukama SAD i Velike Britanije.
EU je ostala bez svoje geopolitičke sposobnosti, koju je uzaludno godinama pokušavala da izgradi, kao i bez mogućnosti samostalnog delovanja na međunarodnom planu, pa čak i na samoj evropskoj pozornici.
Nemačka, a s njom i EU, u novom poretku transatlantske zajednice, stvorenom u samo nekoliko sedmica nakon početka rata u Ukrajini, praktično je prisiljena da transformiše svoju spoljnu politiku i prilagodi je delovanju Velike Britanije i SAD, koje su preuzele vođstvo u sudaru sa Rusijom.
Uprkos tome, visoki predstavnik EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku i potpredsednik Evropske komisije Žozep Borelj, koji nema ni minimum smisla i afiniteta za diplomatsko delovanje, iznosi zapanjujuće teze.
Borelj tvrdi da je "EU ojačala kao međunarodni igrač i da se čak može govoriti o rađanju geopolitičke unije".
Takvu tezu, motivisanu sve češćim "šuškanjem" u diplomatskim kuloarima o propasti nemačke politike i time posredno spoljne politike EU, Borelj, protivno bilo kakvoj logici, objašnjava upravo uskom povezanošću sa britanskom i američkom politikom, komentariše "Geopolitika".
Potpuno je jasno da, na primer, planovi o stvaranju evropske vojske i jačanju evropske saradnje na području vojne industrije, zasnovane na osovini Berlin-Pariz, sada postaju neostvarivi san.
Vodeću ulogu u Evropi u idućem periodu i za dugo vremena obezbedio je ekskluzivno NATO, koji predvodi Vašington, uz asistenciju Londona.
Evropska vojna industrija i vojne integracije će se razvijati, ali samo u okvirima NATO-a. Nikakvo odstupanje od toga, kolika god bila cena, nije moguće.
EU, praktično, gubi svoj politički identitet pod pritiskom ratnih zbivanja i "krivice" Nemačke i evropskih država zbog zavisnosti od ekonomske saradnje sa Rusijom, posebno na energetskom planu.
Naslućuje se mogućnost tihog povratka u funkcionisanju evropske integracije na model Evropske ekonomske zajednice, bez samostalne političke volje.
Od Nemačke se ponovo očekuje uloga kao u doba Hladnog rata - da bude svojevrsna predstraža NATO-a.
BONUS VIDEO: RUSI IZVELI RAKETNI UDAR: "Kalibar" ispaljen sa fregate Crnomorske flote