SEĆANJE NA DELA RUSA I UKRAJINCA: U Parizu tradicionalno obeležen Dan pobede u Drugom ratu
NE ZABORAVIMO vojnike koji su došli iz celog bivšeg Sovejtskog Caveza, uključujući ukrajinske i ruske, i koji su doprineli pobedi.
Ovu poruku uputio je juče francuski šef diplomatije Žan Iv le Drijan, povodom Dana pobede u Drugom svetskom ratu, koji zapadni svet slavi dan ranije od istočnoevropskih zemalja.
- Pamtimo sve koji su se borili za slobodu i mir. Odbijamo bilo koji oblik instrumentalizacije i manipulacije sećanja na one koji su dali svoje živote - dodao je, istakavši da su juče obeleženi kraj Drugog svetskog rata i pobeda savezničkih boraca nad nacističkom Nemačkom.
Dan pobede, 77. po redu, juče je tradicionalno obeležen ceremonijom kod Večne vatre uz Trijumfalnu kapiju u Parizu. Svečanosti je, kao i uvek, predsedavao francuski šef države. Makron je to učinio samo dan pošto je u Jelisejskoj palati položio zakletvu za drugi petogodišnji mandat.
Najpre je položio cveće ispred spomenika Šarlu de Golu na Trgu Klemanso, da bi se zatim u pratnji Republikanske garde uputio Jelisejskim poljima ka Trijumfalnoj kapiji, gde je odao počast zastavi, izvršio smotru trupa i položio venac na Spomenik neznanom junaku. Po tradiciji, oživeo je Večnu vatru, a sve su pratili zvuci Marseljeze i Partizanske pesme.
Šef države se zatim pozdravio sa predstavnicima boraca, među kojima su bili i Srbi iz Pariza Slađana Stamenović, Stana Bilbija, Slobodan Đekić i Suzana Reljić. Razmenili su po običaju i nekoliko reči.
- Čestitali smo mu na reizboru. Zahvalio nam se na podršci, patriotizmu i čuvanju tradicije - prenela je utiske za "Novosti" Stana Bilbija, istakavši da su ovoga puta po protokolu bili prisutni samo francuski zastavnici.
JEDNA POBEDA, DVA DATUMA
KADA je nemački feldmaršal Vilhelm Kajtel potpisao kapitulaciju Nemačkog rajha pred ruskim maršalom Žukovom, uBerlinu je bio 8. maj u 23 sata i 1 minut, a u Moskvi 1 sat i 1 minut 9. maja. Zato se proslavljaju oba datuma, zavisno od tradicije i vremenske zone.