"DANAS JE KRIVICA BITI I MRTAV RUS" Italijanski univerzitet skida Dostojevskog sa programa

Милица Остојић/Рим 04. 03. 2022. u 15:26

UNIVERZITET „Bikoka“ u Milanu suspendovao je sa predavanja lekcije o Dostojevskom „kako bi se izbegle polemike u ovom teškom momentu napetosti“ a predavač je obavešten o toj odluci putem mejla u kojem mu se saopštava da je njegov ciklus predavanja odložen.

Foto EPA

Paolo Nori, poznasti pisac koji je do sada objavio 45 romana, prevodilac ruske literature i predavač na tom Univerzitetu, trebalo je da održi ciklus od četiri predavanja posvećena ruskom piscu Dostojevskom, počevši od 20. marta, sa naslovom „Velika Rusija, sentimentalno putovanje u Zemlju careva, Sovjeta, novih bogatih i najlepše literature na svetu“.

Nakon obaveštenja da se njegov ciklus predavanja „odlaže“, Nori je postavio svoj komentar na Instagram i tako izazvao rasprave na internacionalnom nivou.

- Ne samo biti jedan živi Rus u Italiji, nego biti i mrtav Rus, danas je to krivica. Ovo što se događa u Italiji danas to je karikaturalno: italijanski Univerzitet koji zabranjuje jedan kurs je nešto neverovatno. Naprotiv, ovih dana trebalo je više govoriti o Dostojevskom - objavio je Nori.

Brojne univerzitetske kolege, ličnosti iz sveta kulture, politike stali su na stranu pisca i izneli svoju ocenu - „zabraniti da se izučava Dostojevski i tako biti protiv Putina znači bezumlje“.

Univerzitet je, sa druge strane, nakon velikih polemika koje je ovakva odluka izazvala u društvu, „objasnio“ da je „eskalacija konflikta“ bila motiv odlaganja. Univerzitet je ponovo postavio na program ciklus o Dostojevskom. 

Ipak, Paolo Nori je odustao od kursa sa obrazloženjem: „ne delim ideju da treba da govorim o nekom ukrajinskom autoru zajedno sa ruskim“ i dodao „nažalost, ne poznajem ukrajinske pisce stoga sam slobodan, a kurs ću održati na nekom drugom mestu“.

Dnevni list „Il Fato Kuotidiano“ povodom ovog incidenta objavio je izuzetan komentar u kojem se postavlja pitanje da li treba da sklonimo iz naših biblioteka knjige ruskih pisaca dok traje sukob u Ukrajini, i možda izbaciti predstave ruskih autora iz pozorišta?

"Il Fato Kuotidiano" zaključuje: „Sve ovo događa se u ime Zapada koji se proklamuje kao kolevka tolerantnosti i demokratije, pa kako je to moguće da tolerantnost i demokratija proizvode pravo na cenzuru sa namerom da se mora misliti samo na jedan jedini način?“.

Pogledajte više