DVOSTRUKI ARŠINI EVROPE: "Prada", "Versaće", Guči" i belgijski dijamanti ipak će se prodavati u Rusiji

Tatjana Marković 26. 02. 2022. u 00:27

EVROPSKE diplomate nastoje da uvođenjem sankcija Rusiji ne osakate sopstvene ekonomije.

Foto: Jutjub printskrin/Universal pictures Australia

Izuzeće su uspele da izbore italijanska industrija luksuzne robe i belgijska industrija dijamanata.

Kada je predsednik Rusije Vladimir V. Putin u ponedeljak odlučio da prizna samoproglašene republike Donjeck i Lugansk, Evropska unija je brzo i odlučno uvela sankcije ljudima iz njegovog najužeg okruženja.

Evropski lideri su takođe upozorili da je spreman veći paket sankcija u slučaju da Putin odluči da izvrši invaziju, verujući da će to biti „Demoklov mač“ koji će dolovati kao sredstvo odvraćanja.

Ali kako se situacija u Ukrajini promenila, EU lideri su u četvrtak pohrlili u Brisel na hitan samit da odobre drugu rundu sankcija.

Međutim, evropske diplomate direktno uključene u razgovore o sankcijama prikazale su mnogo manje jedinstvenu sliku Evropske unije, pokušavajući da u kažnjavanju Moskve ne osakate sopstvene ekonomije.

Foto: Piksabej

Austrija, Nemačka i Italija izrazile su zabrinutost zbog uvođenja širokih sankcija na prekogranične finansijske transakcije i bankarske operacije.

Italijanski premijer Mario Dragi uspeo je da iz paketa sankcija izostavi industriju luksuzne robe kako bi mogli da nastave da izvoze modne i druge ekskluzivne proizvode u Rusiju.

Pored toga, Belgija je tražila izuzeće za svoj veliki sektor industrije dijamanata.

(RTS)

Pogledajte više