GAS POSKUPEO 60 ODSTO: Cena za 1.000 kubika 1.636 dolara, poskupela i nafta

U UTORAK su cene evropskih fjučersa prirodnog gasa dostigle prag od 900 dolara za 1.000 kubnih metara usred izveštaja da je Nemačka zaustavila proces sertifikacije za gasovod Severni tok 2.

Foto: B. Marčeta


Cena martovskih fjučersa za gas u Evropi je naglo porasla na preko 1.636 dolara za 1.000 kubnih metara, što je 60% više u odnosu na indekse od srede, prema ICE berzi od 15:55 GMT.

Cene nafte su takođe porasle, a nafta tipa Brent dostigla je skoro 100 dolara po barelu prvi put od 2014. Fjučersi nafte su kasnije tokom dana pali na 96,84 dolara po barelu. Cena je ranije u četvrtak iznosila 102,09 dolara za barel, što je povećanje od 5,25 dolara, ili 5,4 odsto u poređenju sa prethodnim danima.

Do značajnog povećanja cena gasnih fjučersa u Evropi u četvrtak došlo je nakon što je ruski predsednik Vladimir Putin ranije tog dana najavio početak specijalne operacije u Ukrajini sa ciljem demilitarizacije i denacifikacije zemlje.

Ovom potezu je prethodilo to što je Rusija u ponedeljak priznala nezavisnost Donjecke (DNR) i Luganske (LNR) Narodne Republike, usred pojačanog granatiranja infrastrukture DNR i LNR od strane ukrajinske vojske, što je dovelo do civilnih žrtava i masovne evakuacije žena i dece. u ruske regione.

U odvojenom događaju ranije ove nedelje, Der Spiegel je izvestio da je nemačko ministarstvo za ekonomska pitanja i energetiku zaustavilo sertifikaciju gasovoda Severni tok 2, proces koji je nemački regulator, Federalna agencija za mrežu, suspendovao u novembru 2021.

Špigelov izveštaj je praćen evropskim fjučersima gasa koji su poskupeli za najmanje 10 odsto na preko 900 dolara za 1.000 kubnih metara.

Značajno povećanje cena gasa u Evropi počelo je u proleće 2021. godine, kada su referentni indeksi cena TTF-a fluktuirali u rasponu od 250-300 dolara za hiljadu kubnih metara. Krajem prošlog leta cena je premašila 600 dolara, a početkom oktobra iznosila je 1.000 dolara.

Većina stručnjaka pripisuje porast uticaju nekoliko faktora, kao što su velika potražnja za tečnim prirodnim gasom (LNG) u Aziji, ograničena ponuda glavnih dobavljača i niski kapacitet evropskih podzemnih skladišta gasa nakon dugotrajne hladne zime i toplo leto 2021.

BONUS VIDEO - KRIZA KOJA BRINE CEO SVET: Da li će narasle tenzije oko Ukrajine eksplodirati u rat?

Pogledajte više