"SANKCIJE RUSIJI POGODIĆE I NEMAČKU EKONOMIJU": Stav Nemačke ostao isti - neće Ukrajini isporučivati oružje
NEMAČKI vicekancelar i ministar ekonomije Robert Habek izjavio je danas da je stav nemačke vlade kada je reč o izvozu naoružanja nepromenjen – Berlin neće isporučivati smrtonosno oružje Kijevu.
- Zahtev ambasadora Ukrajine u Nemačkoj Andreja Meljnika je poznat, kao što je poznat i stav federalne vlade. Mogu samo da ponovim naš stav: nećemo isporučivati oružje Ukrajini - rekao je ministar.
Govoreći o sankcijama protiv Rusije, Robert Habek je rekao da će one pogoditi nemačku ekonomiju u ograničenoj meri.
- Sankcije koje će verovatno biti usvojene danas, njihov spisak je odavno pripremljen i usaglašen, formirane su tako da žestoko pogode rusku ekonomiju, dok će nemačku pogoditi, verovatno, u ograničenoj meri, mada će uticaj na neke oblasti nemačke ekonomije biti neizbežan. Potrebno ih je uzeti u obzir... Cena za to da svet ponovo učinimo mogućim, da vratimo diplomatiju na sto, jeste da u krajnjoj liniji pooštrimo ekonomske sankcije - rekao je Habek.
Nemačka zavisi od Rusije u snabdevanju gasom, ova zima stabilna
Nemačka zavisi od Rusije u snabdevanju gasom, ali je ono zagarantovano ove zime, rekao je nemački vicekancelar.
- Nemačka zavisi 55 odsto od ruskog gasa. Znate da su cene gasa bile visoke i da skladišta gasa nisu bila dovoljno popunjena pre zime... Koristili smo različite instrumente tokom zime da stabilizujemo nivo zaliha, koji je sada u na nivou prosečnih godišnjih pokazatelja iz 2017. Sada možemo da kažemo da ćemo sigurno proći ovu zimu, a snabdevanje gasom će biti pouzdano, čak i ako cene ponovo porastu ili Rusija smanji ili obustavi snabdevanje gasom - rekao je Robert Habek.
- Prema njegovim frečima, tržište gasa beleži rast cena u kontekstu situacije u Ukrajini, ali je ono veliko, globalno i elastično, odnosno sposobno da se stabilizuje.
- Naše oči su trenutno uprte pre svega na sirovine fosilnih goriva. A kratkoročni skok cena akcija koji sada vidimo će se primiriti. Znamo i iz prošlosti da rat diže cene, ali znamo i da je tržište veliko, globalno i veoma fleksibilno. Procenjena proizvodnja može da poraste na mnogim mestima u svetu. A ako lanci snabdevanja pokriju gas ili ugalj, cene će se smanjiti - rekao je ministar.
Govoreći o snabdevanju žitaricama iz Ukrajine, Habek je napomenuo da „nema mesta za brigu da će doći do nestašice hleba i lepinja“.
- Biće dovoljno resursa za ovo - dodao je ministar.
(Sputnjik)
BONUS VIDEO:
KRIZA KOJA BRINE CEO SVET: Da li će narasle tenzije oko Ukrajine eksplodirati u rat?