TRAGEDIJA KOJA JE UZDRMALA AMERIKU: Svet je 76 sekundi nemo gledao u eksploziju spejs-šatla "Čelindžer" i smrt posade (VIDEO)
JEDNA od najvećih tragedija u svojoj istoriji, američki svemirski program doživeo je 28. januara 1986. godine, kada je 76 sekundi od uzletanja spejs-šatl "Čelindžer" eksplodirao i tom prilikom ubio svih sedam članova posade.
Ovaj događaj i danas izaziva jezu u naučnom svetu, piše "Blic".
Gotovo da nema Amerikanca koji ne pamti datum kada je ubijen Kenedi ili kada su se odigrali napadi na Svetski trgovinski centar u Njujorku. Slično je i sa eksplozijom spejs šatla "Čelindžer" ("Challenger"), koja je zauvek promenila svemirsku agenciju NASA.
Bila je to prva zabeležena tragedija tokom leta neke letelice NASA. "Čelindžer" je lansiran iz Svemirskog centra Kenedi na Floridi, 28. januara 1986. Ubrzo nakon poletanja, spoljni rezervoar je otkazao i izazvao eksploziju. Spejs šatl se raspao i pao u Atlantski okean, a sedam članova posade je stradalo. Stotine hiljada Amerikanaca pratilo je ovaj jeziv incident uživo putem TV ekrana.
Iako tačna vremena smrti posade nisu poznata, zna se da je nekoliko članova posade je preživelo prvobitni raspad šatla. Međutim, šatl nije imao sistem za evakuaciju i udar odeljka za posadu u površinu okeana je bio previše snažan da bi se mogao preživeti.
Krista Mekolif, profesorka u srednjoj školi iz Nju Hempšira, bila je jedna od žrtava. Ona je trebalo da postane prvi civil u svemiru, pa je u publici bilo mnogo njenih učenika.
- U jednom trenutku, sve je stalo. Pokušavali smo da shvatimo šta se dogodilo. Nakon eksplozije, profesori su nas sklonili sa mesta lansiranja natrag u učionicu - seća se Ketrin Stjuart.
Te večeri, predsednik Ronald Regan obratio se čitavoj naciji, a naročito deci.
- Znam da je teško razumeti, ali bolne stvari poput ove se ponekad dešavaju. To je sve deo procesa istraživanja i otkrića - rekao je Regan.
Kasnije je utvrđeno da je hladno vreme, u kombinaciji sa greškom u projektovanju spejs šatla, uzrokovalo katastrofu. Svemirski program NASA bio je obustavljen tokom naredne tri godine.
Prenos lansiranja je uživo pratilo mnogo osoba zbog člana posade Kriste Makalif, koja je trebalo da bude prva učiteljica u svemiru
Robert Kabana, bivši astronaut i direktor Svemirskog centra Kenedi, kaže da su naučnici od tada napravili više od stotinu izmena na spejs šatlu, što ga je učinilo bezbednijim.
Od 1986, američka svemirska agencija prizemljila je nekoliko letelica na Mars i otkrila vodu na Crvenoj planeti. Završila je Međunarodnu svemirsku stanicu u kojoj astronauti žive već 15 godina.
[Ubrzo nakon poletanja, spoljni rezervoar je otkazao i izazvao eksploziju. Spejs-šatl se raspao i pao u Atlantski okean, a sedam članova posade je stradalo] Foto: Profimedia
Ubrzo nakon poletanja, spoljni rezervoar je otkazao i izazvao eksploziju. Spejs-šatl se raspao i pao u Atlantski okean, a sedam članova posade je stradalo
- Budućnost ne pripada onima koji se plaše, već onima koji su hrabri. Posada "Čelindžera" nas je vukla u budućnost i nastavićemo da je sledimo - rekao je Regan u pomenutom govoru, predviđajući događaje koji su usledili dve decenije kasnije.
U čast poginulih članova posade, porodice i prijatelji su osnovali "Čelindžer centar", koji pomaže rad 40 naučnih centara za edukaciju dece, širom SAD.
BONUS VIDEO - NjIHOVA SMRT JE BILA STRAVIČNA: Katastrofa šatla "Čelindžer"