PRETNJE IZ BRISELA: Posledice po Rusiju će biti velike, EU priznala evropski izbor zemljama Istočnog partnerstva
PORUKA je vrlo jasna: ukoliko Rusija preduzme dalje agresivne akcije protiv Ukrajine, cena će biti velika, a posledice ozbiljne, poručila je danas predsednica Evropske komisije Ursula Fon der Lajen nakon samita EU - Istočno partnerstvo u Briselu.
Ukrajina, Gruzija i Moldavija lobirale su na današnjem sastanku da im se dozvoli da započnu pregovore o pridruživanju Uniji, ali su zasada dobile samo garancije za podršku protiv svake moguće ruske agresije, navodi Rojters.
EU će "priznati evropske aspiracije i evropski izbor" zainteresovanih zemalja, naglašava se u završnom saopštenju samita.
- Naš cilj je punopravno članstvo u Evropskoj uniji - rekao je ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski posle sastanka sa predsedavajućim samita EU Šarlom Mišelom.
Obraćajući se u sedištu NATO-a, gruzijski premijer Irakli Garibašvili je takođe pozvao Zapad da dozvoli njegovoj zemlji da se pridruži Atlantskom savezu, što je cilj kojem teži i Ukrajina.
Predsednica Moldavije Maja Sandu rekla je Rojtersu u utorak da njena zemlja želi da se pridruži EU, o čemu je obavestila i Rusiju.
Današnji samit EU - Istočno partnerstvo, koje čini šest zemalja bivšeg Sovjetskog Saveza, okupio je u Briselu lidere Ukrajine, Gruzije, Jermenije, Azerbajdžana i Moldavije, a predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko nije učestvovao zbog pogoršanih odnosa Brisela s Minskom, koji Evropska unija optužuje za hibridni napad slanjem hiljada izbeglica s Bliskog istoka na istočne granice Unije.
Od ovih zemalja Gruzija, Moldavija i Ukrajina imaju nerešene teritorijalne sporove sa Moskvom, dok lideri Jermenije i Azerbejdžana prisustvuju samitu, ali nisu zatražili članstvo u EU, navodi Rojters.
Ovo je drugi samit EU - Istočno partnerstvo u Briselu nakon onoga održanog 2017, a na kojem je učestvovalo svih šest zemalja.