POLJACI NAGOMILALI TRUPE NA GRANICI: Ministar odbrane Belorusije poručuje - "Spremni smo da se zaštitimo"
BELORUSIJA je spremna da osigura svoju bezbednost, uključujući, ako je potrebno, zajedno sa glavnim strateškim saveznikom – Ruskom Federacijom, izjavio je beloruski ministar odbrane Viktor Hrenjin.
- Stvoreni sistem reagovanja na svaku pretnju i izazove omogućava nam da osiguramo bezbednost zemlje, uključujući, ako je potrebno, i sa našim glavnim strateškim saveznikom – Ruskom Federacijom - rekao je Hrenjin, prenosi državna agencija BelTA.
Ministar je istakao da je Belorusija spremna da brani granice Savezne države i u nakraćem roku stvori neophodne grupe trupa u bilo kom pravcu.
- Pokušaji da nas zastraše i bezrazložno okrive prisiljavaju nas da adekvatno reagujemo na ovu situaciju - istakao je ministar.
On je naglasio da vojna aktivnost koju su pokrenuli susedi u blizini granica Belorusije, „prema snagama, sredstvima i razmerama ni na koji način nije povezana sa migrantskom krizom“.
Prema njegovim rečima, u blizini zapadnih granica Belorusije formirana je grupa od više od 15 hiljada ljudi, aktivirani su sistemi PVO, raspoređeno je 12 poljskih kampova za smeštaj vojnika i tehnike.
- Stiče se utisak da su naši susedi, a posebno Poljska, u okviru rešavanja svojih unutrašnjih političkih problema, kao i problema vezanih za odnose unutar Evropske unije, spremni da pokrenu sukob u koji žele da uvuku Evropu. S tim u vezi, želim da upozorim usijane glave: nemojte precenjivati svoje mogućnosti – jezik ultimatuma, pretnji i ucena je neprihvatljiv. Oružane snage Belorusije spremne su da žestoko odgovore na sve napade - naglasio je Hrenjin.
Eskalacija na belorusko-poljskoj granici
Kriza na granici Belorusije sa Letonijom, Litvanijom i Poljskom, kuda su se od početka godine uputili migranti, zaoštrila se 8. novembra. Nekoliko hiljada migranata došlo je do belorusko-poljske granice i ne napuštaju pograničnu zonu. Neki od njih pokušali su da uđu u Poljsku razbijajući ogradu od bodljikave žice.
Neke grupe migranata povremeno uspevaju da prodru u Poljsku. Ostali se nalaze na teritoriji Belorusije u šatorskom kampu u šumi u blizini granice – prema preliminarnim procenama, tamo je oko dve hiljade ljudi, uključujući žene i decu. Beloruska strana im dostavlja humanitarnu pomoć. Sa druge strane, poljske vlasti pojačale su vojno prisustvo na granici.
Zemlje Evropske unije optužuju Minsk za namernu eskalaciju krize i pozivaju na uvođenje sankcija. Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko smatra da su za ovu situaciju krive same zapadne zemlje, zbog čijih akcija ljudi beže od rata.
(Sputnjik)
BONUS VIDEO:
TAKO SE TO RADI NA MINUS 20: Vladimir Putin na bogojavljenskom kupanju