EU ŽELI BELORUSE U BEDI: Evropski parlamentarci bi hteli da "likvidiraju" privredu "neposlušne" zemlje
NOVE sankcije zapadnih zemalja neće uspeti da izvedu građane Belorusije na demonstracije. Učinićemo sve da obične porodice i radni kolektivi ne nastradaju zbog izdajnika koji su pobegli iz zemlje i njihovih zapadnih sponzora, kazao je beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko.
Tako je Lukašenko odgovorio Evroparlamentu koji traži da zemlje EU uvedu nove i žešće sankcije.
Lukašenko kaže da sankcije nisu borba za neka mitska ljudska prava već im je cilj da uguše belorusku ekonomiju. Pre toga je u intervjuu za Si-En-En objasnio da Belorusija još dugo može bez saradnje sa EU i tražiće plasman svojim proizvodima u Rusiji i Kini.
Prkosno je dodao - možemo bez vas, a možemo i ubuduće bez Amerike!
Poslanici Evroparlamenta smatraju da nije dovoljno što su uvedene sankcije predsedniku Belorusije Aleksandru Lukašenku i njegovim najbližim saradnicima, već traže da Evropska unija uvede još žešće sancije. Sada traže da EU uvede sankcije "Belaruskalij" i "Beltelekomu" i drugim vodećim kompanijama iz metalurgije, zatim prerade drveta i hemijske industrije.
Kad se pažljivije pročita rezolucija Evroparlamenta jasno je da oni žele da kazne celi beloruski narod tako što će glavne kompanije biti u zapadnoj blokadi, što bi trebalo da izazove ekonomski kolaps, a zatim i veliko nezadovoljstvo naroda. Na sajtu Evroparlamenta se može pročitati da se izražava žaljenje što su dosadašnje ekonomske sankcije "samo delimično uticale na režim Aleksandra Lukašenka". Zbog toga i misle da nove sankcije trebaju biti žešće.
Naravno da se samo po sebi nameće pitanje kakvo je to ponašanje Evroparlamenta koji bi blokadom najvećih beloruskih kompanija hteo da izazove ekonomski kolaps, pa i gladovanje tamošnjeg naroda.
Ali Evroparlamentu je i to malo, pa traže da se uvedu dopunske sankcije protiv Rusije ako "Kremlj nastavi da podržava Belorusiju". Evroparlamentarci pozivaju evropske zemlje da prate "mešanje Rusije u beloruske poslove". Rusija i Belorusija su odavno saveznici i imaju razvijenu ekonomsku i vojnu saradnju.Naravno da u Moskvi nikome ne pada na pamet da prestane da ekonomski sarađuje sa Belorusijom. Ne postoji niti jedno racionalno objašnjenje zbog kojeg bi se Rusija pridružila zapadnim zemljama i uvela blokadu Belorusiji. Ma koliko moskovski mediji znaju da kritikuju Aleksandra Lukašenka, nikome ne pada na pamet da glavnoj savezničkoj zemlji uvede blokadu.
U Moskvi su svesni da je Zapadu stalo da Minsk i Moskva nemaju dobre odnose kako bi se što jače izolovala Rusija. U slučaju da na vlast u Belorusiji dođe neko prozapadno rukovodstvo, lako bi se moglo dogoditi da ih preko reda prime u NATO, a tada bi američke rakete mogle da budu dovezene na razdaljini manjoj od 400 kilometara od Moskve.
RUSI SU IMUNI
REZOLUCIJA Evroparlamenta nije uplašila nikoga u Moskvi jer su Rusi postali imuni na sve brojnije zapadne sankcije. Valja znati da odluke Evroparlamenta imaju savetodavan a ne obavezujući karakter. A velike evropske zemlje na čelu sa Nemačkom vode računa da ne kvare ekonomske odnose sa Rusijom jer ona može da kupuje i uredno plati i najskuplju nemačku robu.
RUSIJA I KINA INVESTIRAJU
NAJVEĆI investitor kao i kreditor Belorusije je Rusija. Na drugom mestu je Kina. Od ukupne zaduženosti Belorusije 48 otpada na Rusiju.