RUSI BOMBARDUJU DŽIHADISTE, TURSKA VOJSKA U PRIPRAVNOSTI: Šta ako Asadove snage krenu u novu ofanzivu?
NIKO ne zna u kom smeru će se odvijati situacija u Siriji u narednom periodu.
Vazdušno-kosmičke snage Rusije nastavile su 1. oktobra vazdušne napade na severozapadni sirijski region Idlib, gde je prisutno i aktivno nekoliko terorističkih grupa.
Ruski ratni avioni izveli su niz vazdušnih udara na periferiji grada Zejara u ravnici Gab u severozapadnoj Hami. Ovo područje je poznato uporište Hajat Tahrir al-Šama (HTS), de-fakto vladara Velikog Idliba, i Turkistanske islamske stranke povezane sa Al-Kaidom.
Otprilike u isto vreme, Sirijska arapska armija (SAA) granatirala je teškim raketama selo Batitija u istočnom Idlibu.
Ruski i sirijski napadi usledili su dva dana nakon sastanka predsednika Rusije Vladimira Putina i predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana. Dvojica lidera razgovarali su o nestabilnoj situaciji u Idlibu. Međutim, nisu postigli novi sporazum o regionu.
HTS i njegovi saveznici svakodnevno krše sporazum o prekidu vatre kojem su prošle godine posredovali Rusija i Turska. Ankara nije učinila ništa da zaustavi ova kršenja.
Zvanični turski izvori tvrde da su se dvojica lidera složila da zadrže status kvo u Idlibu. Međutim, novi napadi na region potvrđuju da to nije bio slučaj.
Prema Sirijskoj opservatoriji za ljudska prava (SOHR) sa sedištem u Londonu, Turska je stavila svoje trupe u Idlibu u stanje pripravnosti. Protiv-tenkovske navođene rakete i minobacači su raspoređeni na nekoliko turskih vojnih punktova u regionu.
Nedavni događaji ukazuju na to da Rusija i Turska nisu na istoj strani kada je u pitanju Idlib. Ostaje nejasno da li bi Ankara rizikovala svoje odnose sa Rusijom kako bi zaustavila budući napad sirijske vojske na region.