KATASTROFALNE POPLAVE SU REZULTAT KLIMATSKIH PROMENA: Istraživanja utvrdila da je mogućnost nepogoda veća i do devet puta
KATASTROFALNE poplave koje su u julu pogodile delove Nemačke i Belgije su se najverovatnije dogodile zbog klimatskih promena, zaključak je novog međunarodnog istraživanja, čiji su rezultati objavljeni danas.
Najmanje 190 ljudi poginulo je u poplavama koje su sredinom prošlog meseca pogodile zapadnu Nemačku, dok je u južnoj belgijskoj regiji Valoniji stradalo najmanje 38 ljudi.
Kako bi procenili ulogu klimatskih promena u jakoj kiši koja je izazvala poplave, naučnici su analizirali meteorološke podatke i koristili računske simulacije kako bi uporedili današnju klimu, koja je oko 1,2 stepeni Celzijusovih toplija nego u predindustrijskom dobu zbog efekta staklene bašte i klimu u prošlosti.
Fokusirali su se na jednodnevnu i dvodnevnu količinu padavina i utvrdili da su dva posebno teško pogođena područja doživela prošlog meseca nezapamćenu nepogodu.
U regijama Ahr i Erft u Nemačkoj, u jednom danu je na vrhuncu krize palo 93 milimetara kiše. Belgijska regija Meza zabilježila je rekordnih 106 milimetara kiše u dva dana.
Izračunali su da su poplave između 1,2 i devet puta verovatnije u današnjoj toplijoj klimi nego da se globalno zagrevanje nije dogodilo.
Takve jake kiše su u Nemačkoj i zemljama Beneluksa sada između tri i 19 odsto jače zbog globalnog zagrevavanja koje je izazvao čovek, navodi se u istraživanju.
- Klimatske promene povećale su i mogućnost poplava, ali i njihov intenzitet - rekli su u nemačkoj meteorološkoj službi.- Čak ni razvijene zemlje nisu sigurne od teških posledica ekstremnih vremenskih nepogoda koje smo doživeli i za koje znamo da se pogoršavaju zbog klimatskih promena.