UKRAJINCI U PANICI ZBOG PUTINA I LUKAŠENKA: Zbližavanje Rusije i Belorusije vide kao najveću pretnju
ZBLIŽAVANjE Rusije i Belorusije pretnja je za nacionalnu bezbednost Ukrajine, smatra šef ukrajinske diplomatije Dmitrij Kuleba.
- Dalje zbližavanje Belorusije sa Rusijom znači simetričan rast opasnosti da će Rusija iskoristiti Belorusiju za povećanje agresije protiv naše zemlje - rekao je Kuleba za ukrajinsku TV „1+1“.
Zvanični Kijev, kako je dodao, prilikom donošenja odluka mora uzeti u obzir tu činjenicu.
Podsetimo, Ukrajina je, sledeći primer zapadnih država, 26. maja prekinula aviosaobraćaj sa Belorusijom nakon incidenta sa prinudnim sletanjem aviona „Rajanera“ u Minsku, kada je priveden beloruski bloger Roman Protasevič.
Takođe, ukrajinskim aviokompanijama i avionima zabranjeno je da lete kroz vazdušni prostor Belorusije.
Ambasada Belorusije je tim povodom uputilo protestnu notu Ministarstvu spoljnih poslova Ukrajine, ocenivši da je odluka politička, apsurdna i neosnovana.
Pored toga, Nacionalna komisija za energetsko tržište je na inicijativu ukrajinskog Ministarstva energetike donela odluku o obustavi uvoz električne energije iz Belorusije i Rusije, a Minsk je juče uveo režim individualnih licenci za brojne proizvode iz Ukrajine.
Odnosi Rusije i Ukrajine drastično su se pogoršali zbog situacije u Donbasu. Ukrajinske vlasti su ranije više puta optuživale Moskvu za mešanje u unutrašnje stvari zemlje. U januaru 2015. godine Vrhovna rada usvojila je izjavu u kojoj se Rusija naziva „zemljom agresorom“.
Kijev je u aprilu 2014. godine pokrenuo vojnu operaciju protiv Donjecke i Luganske Narodne Republike koje su proglasile nezavisnost nakon državnog prevrata u Ukrajini u februaru 2014. Kijev ne priznaje DNR i LNR i smatra teritorije ovih dveju republika okupiranim, a ustaničke snage terorističkim.
Moskva negira optužbe ukrajinske strane i naziva ih neprihvatljivim. Rusija je više puta isticala da nije strana u unutrašnjem ukrajinskom sukobu i da je zainteresovana da Kijev prevaziđe političku i ekonomsku krizu.
(Sputnjik)