"AFTER ŠOKOVI" POSLE RAZORNOG ZEMLJOTRESA: Seizmolog o snažnom potresu u Hrvatskoj - Nema prognoze! (VIDEO)

Срна 29. 12. 2020. u 18:06

NAČELNIK Odeljenja za opservatorsku seizmologiju Hidrometeorlološkog zavoda Republike Srpske Snježana Cvijić Amulić izjavila je Srni da je nakon razornog zemljotresa u Petrinji od 6,3 stepena po Rihteru registrovano još 70 manjeg intenziteta.

Foto: Printskrin

Ona kaže da je intenzitet zemljotresa u lokalnim zajednicama u Krajini i Potkozarju, koje su bliže epicentru, bio od šest do sedam stepeni po Merkalijevoj skali, kao i da se potres osetio na većini BiH, čak i u Sarajevu, prenosi Srpskainfo.

– Iz baze podataka možemo da vidimo da zemljotres u tom regionu iz te seizmogene zone imaju maksimalan intenzitet od osam stepeni po Merkaliju i magnitude kao što je bio ovaj danas, tako da verujem da je ovo bio glavni zemljotres i da posle njega neće biti nekih jačih – kaže Amulićeva.

Amulićeva je rekla da se, nakon ovako snažnog zemljotresa, očekuje mnogo slabijih potresa – “after šokova”, koji slede usled smirivanja tla.

– Juče smo mislili da je glavni udar bio u 6.28 časova, međutim danas vidimo da je to bio potres u 12.19 časova od 6,3 stepena po Rihteru koji je napravio efekte kakve je napravio – rekla je Amulićeva.

Ona je istakla da sledi mnogo slabijih zemljotresa, jer seizmička energija mora da se oslobodi i “rascep mora doći u ravnotežno stanje kao i pre pojave glavnog zemljotresa”.

Amulićeva podseća da se Banjaluka nalazi u seizmogenoj zoni i da može da očekuje i snažnije zemljotrese od ovog, ali da se oni ne mogu prognozirati.

– To su sve seizmogene zone u kojima je moguće očekivati takve zemljotrese. Mi smo ovde imali zemljotrese 1969. godina sa magnitudom 6,6 stepeni po Rihteru, što znači da se takav zemljotres može očekivati i ovde u Banjaluci, ali to niko ne zna, jer nema prognoze za zemljotrese – kaže Amulićeva.

Mrežom seizmoloških stanica Hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske danas je u 12.19 časova lociran zemljotres sa magnitudom 6,3 jedinica Rihtera i procenjenim intenzitetom u epicentralnoj zoni od osam do devet stepeni Merkalijeve skale, na teritoriji Hrvatske, a sa epicentrom u regionu Petrinje.

Pogledajte više