STIŽE PONUDA IZ FRANCUSKE: Hrvatska ne odustaje od kupovine vojnih aviona
HRVATSKA vlada ne odustaje od kupovine vojnih aviona, piše Večernji list i dodaje da će Francuzi ponuditi hrvatskom Ministarstvu odbrane korišćene Rafale, isprobane u Libiji.
Kako navodi, u Ministarstvu odbrane odbrojavaju dane do 5. septembra, do kada će primati ponude stranih ponuđača i proizvođača za borbenu eskadrilu.
-U Vladi niko i ne pomišlja na odustajanje od nabavke borbenih aviona- tvrde za Večernji list neimenovane osobe uključene u nabavkui ističu da su tokom leta nastavljeni kontakti s ponuđivačima.
Nakon izbijanja krize korona virusa i nakon potresa u Zagrebu, na sednici Vlade početkom aprila premijer Andrej Plenković objavio je da se do daljnjeg odlaže proces nabavke borbenog aviona.
Večernji ističe da je određen i novi datum, početak septembra, a da se kasnije saznalo da su odlaganje zbog pandemije tražile SAD i Francuska.
U igri su bili novi američki F-16 Blok 70, novi švedski Gripeni C/D, a od korišćenih aviona - grčki, izraelski i norveški F-16, francuski Rafale i italijanski Jurofajteri.
U hrvatskom Ministarstvu odbrane navode da je tokom jula u Zagrebu boravila visoka vojna delegacija iz Francuske i najavljuju da će Francuzi dati vrlo ozbiljnu ponudu Hrvatskoj.
Večernji list ističe da Francuska do sada nije pokazivala veći interes za hrvatski tender i podseća da se u julu pred francuskim parlamentom pojavio dramatičan izveštaj o proizvodnji borbenih aviona Rafale, jer je proizvođač Daso objavio da dobijaju otkaze narudžbina i da spas i nade polažu u tendere u Finskoj i Švajcarskoj 2021.
U istom izveštaju spomenuta je i Hrvatska, koja je ocenjena “perspektivnom” jer bi njoj prodali eskadrilu korišćenih aviona Rafale.
Večernji list napominje da Francuzi još nikome nisu prodali korišćene Rafale, pogotovu ne one koji su se pokazali efikasnima i koji su isprobani u ratnim uslovima, pogotovu u Libiji, gde su, kako tvrdi, jedini napadali bez pratnje i zaštite lovaca.
Dvomotorni Rafali su se, naime, pokazali sposobnima da istovremeno obavljaju zadatke bombardera i presretača.
Ponude bi se, nakon otvaranja, razmatrale nekoliko meseci, uz nastavak razgovora s ponuđivačima.
Ranije je bilo najavljivano da bi postupak odabira mogao da potraje od četiri do pet meseci, ali još nije najavljeno ostaje li taj deo plana, ili će se, zbog novih okolnosti i financijskih problema zbog korona virusa, postupku pregovaranja dati više vremena.
Vladin odbor bi, po završetku posla, dao preporuku Vladi i predsedniku Republike, a potom bi trebalo da bude doneta konačna odluke o izboru aviona, dodaje Večernji list.