ZABRINJAVAJUĆE, TRGOVINA LJUDIMA U PORASTU U BiH: U više od 50 odsto slučajeva žrtve su deca
BOSNA i Hercegovina je i dalje zemlja porekla, tranzita i krajnje destinacije za žrtve trgovine ljudima.
- Žrtve su podjednako i žene i muškarci, a ono što je, nažalost, trend od 2022. godine u BiH jeste da su u više od 50 posto slučajeva na godišnjem nivou žrtve deca i maloletnici - kazala je Stanislava Tanić, šefica Odseka za borbu protiv trgovine ljudima u Ministarstvu sigurnosti BiH.
Premda statistički podaci za prethodnu godinu nisu objedinjeni, Tanićeva je istakla da, prema preliminarnim procenama, kada je reč o žrtvama trgovine ljudima, i dalje dominiraju deca.
- Međutim, u odnosu na prethodne godine imamo novi trend povećanje stranaca kao žrtava trgovine ljudima. Do sada su prednjačili domaći državljani i oni su činili 90 posto žrtava na ukupnom godišnjem nivou, ali od prošle godine se ta slika promenila - naglasila je Tanićeva.
U 2023. godini bilo je identifikovano 37 potencijalih žrtava trgovine ljudima i samo pet stranaca.
- Kada su u pitanju oblici eksploatisanja, dominiraju prinudno prosjačenje, radna i seksualna eksploatacija, ali i, nažalost, ugovoreni brakovi kojima su podložni i dečaci i devojčice - kazala je Tanićeva.
U prošlom izveštaju Ministarstva spoljnih poslova SAD o trgovini ljudima, BiH je svrstana u nivo 2 „jer se vlasti BiH ne pridržavaju u potpunosti minimalnih standarda za eliminisanje trgovine ljudima, ali ulažu značajna nastojanja u tom pravcu“.
Vlada SAD kroz USAID-ov Program podrške zaštiti ljudskih prava USAID Inspire podržava projekt „Unapređenje institucionalnog odgovora na trgovinu ljudima“ koji Udruženje „Novi put“ sprovodi u Hercegovačko-neretvanskom i Zapadnohercegovačkom kantonu.
- Kako bi doprineli institucionalnoj i direktnoj zaštiti trgovine ljudima, do sada smo uložili dva miliona američkih dolara. Kroz višemesečnu kampanju na terenu, vidimo da su potencijalne žrtve zaštićene, imaju šire sistemsko rešenje, ali i da se i svest u javnosti podiže - izjavila je Dunja Jalimam u ime USAID Inspire.
Abida Pehlić, predsednica Udruženja „Novi put“, navela je da su tokom 18-mesečnog projekta, koji se završava krajem januara, paralelno radili i aktivno sarađivali s predstavnicima svih institucija, ali i NVO, upravo s ciljem unapređenja institucionalnog odgovora.
(Avaz)
BONUS VIDEO:
Ovako je proteklo hapšenje za teško ubistvo nad Nikolom Stankovićem