NASTAVLJA SE "RAT" PREDSENIKA I PREMIJERA: Milanoviću hoće oduzeti ovlasti u vojsci
Teška verbalna artiljerija u Hrvatskoj između HDž-a i kruga oko Plenkovića sa izglednim starim i novim predsednikom
Iako sledi drugi krug predsedničkih izbora u Hrvatskoj novi šef države biće Zoran Milanović koji uverljivo vodi ispred kandidata HDž-a Dragana Primorca. Malo je nedostajalo da Milanović pobedi u prvom krugu, dobio je najviše glasova u svim hrvatskim županijama i većini gradova, a pobedio je Primorca i u sredinama koje su tradicionalno okrenute HDž-u. Tako novo glasanje 12. januara je samo formalnost, a HDž se izuzetno trudi da se ponovi debakl iz prvog kruga kada je njihov kandidat dobio svega 19 odsto glasova hrvatskih građana.
U ovom je času mnogo važnije pitanje kako će dalje izgledati ne(suradnja) između Zorana Milanovića i premijera Andreja Plenkovića, jer oni ne samo da zajedno ne rešavaju obaveze koje imaju po ustavu, već i ne razgovaraju i uporno izbegavaju međusobno susrete. Milanović je nakon prvog izbornog kruga pozvao Plenkovićevu vladu na saradnju, ali to nije naišlo na dobar prijem. Naprotiv, ministar odbrane Ivan Anušić priprema predloge izmene zakona o odbrani po kojima bi se smanjile ovlasti predsednika države, čemu će se sigurno Milanović oštro protiviti. Izmene bi trebale biti zbog uvođenja obaveznog vojnog roka, a Milanović traži široku javnu raspravu, dok HDž želi da se preko noći donese odluka odmah nakon predsedničkih izbora. Po hrvatskom ustavu predsednik je i vrhovni zapovednik oružanih snaga, a Milanović se i do sada žalio da su mnoge odluke donesene bez konzultacija sa njime.
I hrvatski ambasadori već su dugo „na čekanju“, jer se predsednik i premijer ne mogu da slože oko nove liste imenovanja. Mnogi ambasadori već su više od šest, sedam godina u hrvatskim diplomatskim misijama, a Hrvatska zbog nemogućnosti dogovora državnog vrha nema ambasadore u Francuskoj, Velikoj Britaniji i Vatikanu. Ako se nastavi „rat“ između dvojice najmoćnijih političara u državi istim intezitetom kao do sada ova blokada u diplomatiji mogla bi prerasti u prvorazrednu krizu sa nesagledivim posledicama, a sadašnji ambasadori već godinama ne mogu planirati budućnost, jer ne znaju da li ostaju na svojim mestima ili ih čekaju nova imenovanja.
Hrvatski građani umorni su od stalnih prepucavanja Milanovića i Plenkovića koji se međusobno optužuju za sve i svašta. Ne žele ni sazvati sednicu Veća za nacionalnu bezbednost iako je mnogo razloga za to, premijer optužuje šefa države da je „Putinov čovek“, dok predsednik tvrdi da je Plenković prigrabio sve poluge vlasti u državi i da vlada apsolutistički. Deo tog repertara korišten je i u kampanji za predsedničke izbore, ali Dragan Primorac nije retorikom koja dolazi iz sedišta hrvatske vlade uspeo da privuče pažnju i obezbedi podršku čak ni simpatizera HDž-a. Kako će bespoštedni sukob dva politička brda, Pantovčaka gde je sedište Milanovića i Banskih dvora, gde sedi Plenković, izgledati „dan posle“ izbora teško je za pretpostaviti. Ako je suditi po izrečenom do sada, smirivanja tenzija i konstruktivne saradnje njih dvojice neće biti.