I FILMOM SEJU LAŽI O ZLOČINIMA U LORI: Skandalozno ostvarenje hrvatskog reditelja Sedlara koje govori o zloglasnom logoru u Splitu

AKO je suditi po nedavno premijerno prikazanom filmu poznatog reditelja Jakova Sedlara "72. bojna Vojne policije", zločina u zloglasnoj splitskoj Lori - nije ni bilo. Nije bilo ni mučenja i ubistava Srba, zbog čega su suđeni i osuđeni pripadnici te jedinice. Jedan od aktera u filmu, Zlatko Čipčić, predsednik Udruženja veterana te jedinice otvoreno tvrdi: "Znam istinu, ratnog zločina u Lori nije bilo.

Foto: Arhiva "Novosti"

Prekoračenja ovlasti da, ali ratnog zločina ne. Na svim područjima gde se vodio odbrambeni i oslobodilački rat, pripadnici hrvatske vojske osuđeni su za ratne zločine da bi neko sutra mogao pisati da je Hrvatska stvorena na zločinu". Takva "interpretacija" činjenica o jednom od najužasnijih logora na prostoru bivše Jugoslavije tokom ratova, gde su mučeni i ubijani Srbi, mogla se i očekivati u filmu čiju produkciju je između ostalih omogućila i hrvatska vlada, a finansijski pomogli mnogi gradovi i opštine i državna "Hrvatska pošta".

U "našminkanoj filmskoj sagi" o logoru koji je postojao od 1992. do 1997. godine, gde je 1.005 registrovanih zatvorenika prošlo stravičnu psihofizičku torturu, prikazane su uske zatvorske ćelije Lore i postavljeno je pitanje: "Kako se mogu počiniti zločini u tako uskim prostorima?". Istoričar Josip Jurčević čak tvrdi da je "cela priča" o Lori deo specijalnog rata u Hrvatskoj nakon smrti bivšeg premijera Ivice Račana, a autor te tvrdnje ponudio se i sudu da učestvuje u odbrani optuženih za ratne zločine. Sud ga je odbio sa obrazloženjem da nije bio u Lori, pa kako može znati šta se tamo događalo, ali to nije smetalo da u filmu progovori o "istini". U filmu učestvuje i sudija Slavko Lozina koji je doneo prvu oslobađajuću presudu za zločine u Lori, da bi u jednoj poruci vojnim policajcima napisao "prilažem po zakonu i božjoj pravdi utemeljenu presudu da vaši pripadnici nisu zločinci, već heroji koji su odbranili Lijepu našu. Bog vas blagoslovio. Vaš sudac Lozina".

Film naravno ne gleda dobronamerno na sudije koji su kasnije sudili i osudili pripadnike vojne policije, a današnji ministar odbrane Ivan Anušić u filmu govori o "manipulacijama pojedinih događaja u pravilu uvek na štetu pobedničke hrvatske vojske".

- Iz tog razloga sam dopustio da se snimi Lora - rekao je ministar koji se i lično angažovao da reditelju Sedlaru dopuste snimanje u bivšem mučilištu. Pridružio mu se i aktuelni ministar branitelja i potpredsednik hrvatske vlade Tomo Medved rečima: "Vlada ispravlja mnoge nepravde koje su učinjene braniteljima", a njegovo ministarstvo je dalo i novac za film. A na suđenju na Visokom kaznenom sudu i u presudi pre dve godine piše da su vojni policajci zatočene u Lori skidali do gola, polivali vatrogasnim šmrkom pod jakim mlazom, prisiljavali ih da laju kao da su kerovi u psećim kućicama. Stavljali su im oko ušiju žice od induktorskog telefona, a upravnik Lore koji je osuđen na deset godina zatvora, pištoljem je udario i teško ranio jednog zatvorenika.

Nesrećnike iz Lore stalno su tukli, zastrašivali odvođenjem više puta na lažna streljanja, a svega toga u dokumentarcu reditelja koji je snimio film koji govori o "istini" nema ništa. Navodno je i sadašnji predsednik Zoran Milanović obećao da će neke od osuđenih pomilovati, a hrvatska javnost gledaće film koji je sušta suprotnost sudskoj presudi. Ćute u Ministarstvu kulture o "novoj istini" o Lori, ćuti i vlada, a "operacija Lora" još je jedan pokušaj revizije istorije. Ćute, nažalost, i srpske organizacije u Hrvatskoj.

Ustašama na Mirogoju 550 tabli

SPREMA se i obeležavanje grobova ustaša na zagrebačkom groblju Mirogoj. Zagrebačkom gradonačelniku Tomislavu Tomaševiću stiglo je i mišljenje javne pravobraniteljke Tene Šimonović Ajvalter da odobri postavljanje tabli na 550 grobova "vojnika snaga NDH" ili "hrvatske vojske", čemu se jevrejske organizacije protive.

Pogledajte više