TROŠE KAO DA "NEMA SUTRA": U Hrvatskoj juriš na radnje - do kraja meseca će utrošiti 3,5 milijardi evra
HRVATI se ovog decembra ponašaju kao da se približava "sudnji dan". Troši se rekordno mnogo, a procena je da će do kraja meseca potrošiti čak 3,5 milijardi evra. To bi bilo za čak 400 miliona evra više nego lane.
Zagreb prednjači po potrošnji, zabeležen je najveći rast od čak 30 odsto u poređenju sa krajem prošle godine. Trgovci kažu da građani najčešće ne pitaju za cene, iako su one rekordno visoke i daleko veće nego u drugim zemljama Evropske unije.
Udar na prodavnice tek se očekuje pred Božić i Novu godinu, mnogi i ne čekaju tradicionalne rasprodaje u januaru. Razlog za trošenje kao da "nema sutra" je i povećanje plata zaposlenima u javnom sektoru, dok profesori, medicinske sestre i mnogi drugi najavljuju u decembru štrajkove ako im se dodatno ne povećaju plate.
Kao Marija Antoaneta
Ministar ekonomije Ante Šušnjar iz redova Domovinskog pokreta ima i recept za one kojima je hleb preskup: "Pravite ga sami kod kuće".
Stigao mu je i odgovor građana: "Vi kao Marija Antoaneta, ako nemate za hleb jedite kolače".
Gotovo svi su dobili, ili će dobiti, i "božićnicu", koja u nekim kompanijama iznosi i 1.700 evra za svakog zaposlenog, dok mnoga javna preduzeća isplaćuju radnicima između 300 i 700 evra. Iako hrvatski penzioneri nisu dobili obećanu "trinaestu" penziju, odlukom vlade svi će dobiti dodatak od 80 evra.
Veću potrošnju generiše i veće uzimanje kredita, s tim da je svaki peti podignut u Hrvatskoj i visoko rizičan. Problem je samo što se najviše kupuje hrana, pa neki i podižu kratkoročne kredite da bi mogli da prežive. Jedan od razloga velike potrošnje je i inflacija, jer novac iz dana u dan pojedu cene.
"Kalimero mentalitet" kukanja
Premijer Andrej Plenković kaže da Hrvati nikad nisu živeli bolje, ali da toga nisu svesni i da je "Kalimero mentalitet" kukanja stalno prisutan. Ekonomisti poručuju da živimo u potrošačkom ludilu kada se troši sve što se ima, a niko ne upozorava na posledice.
Najviše koristi imaju veliki trgovački lanci koji su i najviše zaradili uvođenjem evra. Mnogi proizvodi koji su nekad bili u kunama sada su tri, ili čak deset puta, skuplji u evrima. Vlada je povećala plate radnicima koji su dobili kupovnu moć, što je dovelo do rasta kratkoročnih potrošačkih kredita, ali inflacija se razbuktala, smatraju analitičari.