ZA TENKOVE IMA, ZA BOLESNE NE: Štrajk više od 4.000 zdravstvenih radnika u Hrvatskoj

ŠTRAJK više od 4.000 zdravstvenih radnika u Hrvatskoj juče je potpuno blokirao rad u bolnicama, nije bilo ni pregleda, ni operacija.

Foto Shutterstock

Razlog su niske plate u zdravstvu i činjenica da ako i dođe neko povišenje, ubrzo ga inflacija pojede. Radiološki tehničari i zaposleni u sanitetu zarađuju i ispod 1.000 evra, što u Hrvatskoj ne omogućava ni preživljavanje.

Slike u bolnicama ukazivale su na haos, pacijenti su uzalud čekali na zakazane preglede. Sindikalisti su poručivali da im se preti otkazima i da se lažiraju zdravstveni statusi pacijenata, koji nisu hitni slučajevi da bi bili pregledani.

- Prete nam promenama radnih mesta, smenjivanjem naših šefova, zdravstvo je u rasulu.

Vidimo koliko smo malo cenjeni, a štrajk će trajati dok se ne ispune naši zahtevi - kategorična je Petra Medač Čorak iz sindikata zdravstvenih radnika. Ministar zdravstva dr Vili Beroš tvrdi da razloga za štrajk nema, jer su drastično povećane plate, te da se obustavom rada ucenjuje vlast.

- Rešiće se njihovi koeficijenti za plate, za mesec ili dva.

Prvog dana štrajka zabeleženi su i mnogi incidenti, kada su neki pacijenti u Splitu vulgarno vređali zdravstvene radnike. Nisu zadovoljni ni radiološki tehničari koji imaju platu 1.500 evra, pa su mnogi dali otkaze i otišli na rad u inostranstvo. U zaštitu zdravstvenih radnika stala je i književnica Vedrana Rudan koja je i sama obolela od raka i poručuje hrvatskoj vladi da "kupuje tenkove, a ne mari za nas".

- Atila Plenković i ne razmišlja o tome koliko bi života moglo biti spaseno - kaže ona.

- Danas su na svim ekranima i portalima njegove ugledne zdravstvene podguzne muve.

Umiruju nas umiruće. Znam da mafija koja vlada Hrvatskom ne obilazi prostore u kojima dobijamo kojekakve infuzije, osim kada su izbori pred vratima, čak ni tada. Nemaju oni za to ni živce, niti stomak. Ja sam u takvom prostoru u Rijeci dobila infuziju pre nekoliko dana.

Štrajkači

I DOK su pacijenti u čudu šta se dešava, traje pingpong između Ministarstva zdravstva i sindikata o broju štrajkača. Jedni tvrde da je rad obustavilo samo 600 zdravstvenih radnika, a sindikati iznose podatak da je u štrajku više od njih 4.000. - Da je tako kako tvrdi ministarstvo, zar ne bi sve bolnice i domovi zdravlja funkcionisali normalno - pitaju se sindikalisti.

Pogledajte više