NIŠTA OD "UKAJINSKA MISIJE" U NEMAČKOJ: I hrvatska opozicija podržava Milanovićevo "ne"

MALE su šanse da će u Saboru proći predlog vlade da hrvatski vojnici učestvuju u misiji pomoći Ukrajini.

Foto: V.V.

Hrvatska opozicija, kao i šef države Zoran Milanović, neće dati „zeleno svetlo“ za odlazak hrvatskih vojnika u misiju za Ukrajinu u Nemačkoj, tako da nema šanse da Sabor dvotrećinskom većinom odluči suprotno. Iako se hrvatska vlada trudi da prikaže u javnosti da je to obaveza zemlje kao članice NATO-a, čini se da će uz Mađarsku jedino Hrvatska odbiti sudelovanje vojnika u NATO aktivnostima usmerenim za pomoć Ukrajini.

Opozicione stranke SDP, Most i Možemo slažu se sa predsednikom da bi odlazak hrvatskih vojnika u Nemačku, gde će se misija provoditi, mogla da znači i uvlačenje zemlje u rat, pa  njihovih 54 poslanika neće podići ruku za vladin predlog. Istovremeno je hrvatska vlada javno objavila nacrt predloga odluke koju je Milanović odbio da potpiše, sa porukom da „dok je on predsednik vojnici neće ići u misije povezane sa Ukrajinom“.

-Namera vlade nije bila slanje hrvatskih vojnika u Ukrajini ili uvlačenje predsednika Hrvatske u sukob sa Rusijom, što su laži kojima Zoran Milanović kontinuirano, već godinama, zastrašuje javnost, poručili su iz vlade, već da pet hrvatskih oficira ove i sledeće godine boravi u nemačkom Visbadenu, gde bi njihova uloga bila „primarna logistička potpora i koordinacija donacija opreme i sredstava za Ukrajinu“.

Iz vlade poručuju da se o tome govorilo i planiralo na NATO samitu u Vašingtonu, gde je Hrvatsku predstavljao Milanović koji se nije suprotstavio tom predlogu. „Zajedno je sa drugim šefovima država i vlada usvojio tekst Deklaracije, da bi onda na domaćoj sceni manipulativno iznosio drukčije stavove“. Predsednika države u vladi su optužili da „služi kao instrument za sprovođenje ruske propagande i slabi Hrvatsku i njenu poziciju kao saveznice u NATO-u“.

Mediji u Hrvatskoj skloni vladi optužuju Milanovića da je „kao Orban“, te da su argumenti mađarskog premijera identični sa hrvatskim predsednikom u odbijanju slanja vojnika u Nemačju. Navodno su hrvatski oficiri bili zainteresovani za sudelovanje, a odluka šefa države koji je i vrhovni zapovednik oružanih snaga nije dobro primljena ni u Glavnom stožeru. Milanovića je kritikovao i kandidat HDZ-a na predsedničkim izborima Dragan Primorac koji kaže da je to „još jedan igrokaz u predizborne svrhe“. „Milanović u zadnja dva meseca svoga mandata pokušava biti i veliki strateg i vojskovođa. Naš odnos prema saveznicima duboko se kompromituje i Milanović ne štiti hrvatske interese već im duboko šteti".

Brojne su i reakcije u Hrvatskoj, dok jedni podržavaju Milanovića u tvrdnjama da Hrvatska ne treba da bude uvučena u rat u Ukrajini, drugi ga optužuju da je „ruski igrač“ i da štiti interese Vladimira Putina. Oni skloni hrvatskoj vladi i premijeru Andreju Plenkoviću tvrde da predsednik namerno želi da stvori lošu atmosferu oko Ukrajine pred skup u Dubrovniku na koji će doći i Zelenski, a na kojem će se raspravljati o slanju daljnje pomoći toj zemlji.

Pogledajte više