HRVATSKA UVELA POREZ NA NEKRETNINE: Političarima veće plate, narodu novi porez

Najgore će proći vlasnici apartmana i kuća za odmor koji će za 600 odsto plaćati viši porez.

Foto Shutterstock

Dok su hrvatskim političarima preko leta povećane plate i za osamdeset odsto, jesen su građani dočekali uvođenjem poreza na nekretnine. Dugo vremena najavljivani i odgađani porez sada je realnost, a pogodiće najviše građane koji iznajmljuju apartmane na moru i one za koje se dokaže da poseduju prazne stanove. Navodno je jedan od ciljeva novog poreza na nekretnine da vlasnici praznih stanova njih 60.000 koliko ih je u Hrvatskoj, daju te stanove u dugoročan najam i time izvrše pritisak na sve veće cene iznajmljivanja stanova u svim hrvatskim gradovima.

Nova poreska reforma zaobišla je građane koji žive u svojim stanovima i za njioh nije predviđen porez. Oslobođeni će biti plaćanja poreza i oni koji imaju trošne kuće ili su im domovi oštećeni nakon potresa ili poplava. Svi ostali plaćaće porez u visini od 1 do 8 evra po kvadratu, a lokalne zajednice doneće rešenje za svaki objekt. I sfredstva prikupljena porezom na nekretnine ići će 80 odsto gradovima, a 20 odsto državi.

Građani nisu sigurni da će novi porez za nekretnine koje se kratkoroćno iznajmljuju bilo što promeniti na tržištu i porez doživljavaju kao novi namet na ionako skupi život u Hrvatskoj. Do sada je porez na dugoročni najam stanova iznosio 8 odsto, a turistički 2 odsto, a od sada će biti izjednačen. Vlasnici apartmanskih kuća tvrde da će to još više opteretiti troškove u turizmu i da se od sada mnogima neće isplatiti najam, što bi ugrozilo i turizam na Jadranu.

Gradovima će biti ostavljeno da odluče koliko će porez na nekretnine iznositi, a kako su budžeti većini gradova skromni cenu će verovatno platiti kao uvek građani. Barbara Marković, predsednica Udruženja porodičnog smeštaja kaže da joj telefoni ovih dana zvone non-stop i da su građani uzbuđeni i zastrašeni zbog novog poreza. „Nije problem samo taj jedan porez, već mnogo drugih troškova koji se gomilaju iz dana u dan. Ljudi razmišljaju što dalje napraviti“.

Različita su mišljenja hoće li porez potaknuti vlasnike stanova koji su sada prazni da ih iznajmljuju. U Splitu je 15.000 stanova, a u Dubrovniku 4000 koje niko ne koriste, a u Zagrebu preko 20.000. „Ne verujem da će se nešto bitno promeniti i da će cene nekretnina pasti. Jedino je moguće da država i lokalne zajednice izgrade stanove za iznajmljivanje“, tvrdi gradonačelnik Splita Ivica Puljak.

Menjaju se i zakoni koji će omogućiti porezno rasterećenje zaposlenih građana, koje sada iznosi 42 odsto na plate. Građani će novom poreskom reformom dobiti nešto veće plate, ali to je samo kap u moru pred divljanjem cena koje niko ne moe da zaustavi. Sada građane očekuje više ene struje i gasa što će lančano izazvati i nova poskupkupljenja, a već sada je Hrvatska jedna od najskupljih zemalja za stanovanje i život u Evropi.

Pogledajte više