NAKON RASKOLA U DESNOJ STRANCI U HRVATSKOJ: Uskoro i Domovinski pokret 2
Mario Radić osniva novu stranku, ali još nije jasno hoće li podržavati vladu Andreja Plenkovića.
Po celoj Hrvatskoj osvanuli su plakati na kojima piše „crno na belo“, a reč o osnivanju nove stranke koja nastaje nakon raskola u Domovinskom pokretu. Inicijator osnivanja nove stranke za koju se još uvek ne zna kako će se zvati je Mario Radić, do juče glavni finansijer Domovinskog pokreta koji je stranačkim izborima izgubio od Ivana Penave, gradonačelnika Vukovara. U međuvremenu su pale brojne uvrede i optužbe među dve struje koje su i dovele do raskola krajnje desne stranke u Hrvatskoj, koja se „proslavila“ pre svega u iskazivanju mržnje prema Srbima u Hrvatskoj.
„Naša stranka biće nešto sasvim novo u političkom svetu“, najavljuje Radić, koji je suvlasnik velikog trgovačkog lanca „Peveks“, koji je nastao nakon kraha osnivača i prvog vlasnika Zdravka Peveca, koji je lanac nazvao „Pevec“. Ipak, najveća je enigma hoće li ostati parlamentarna većina jer su stalni prelazi članova Domovinskog pokreta u novu, još zvanično nepostojeću stranku. Ministri iz hrvatske vlade iz redova Domovinskog pokreta, od kojih mnogi imaju diplome koje su dobili na fakultetima u BiH i nemaju prethodnog iskustva u resorima koji sada vode ne pokazuju želju da „promene dres“, ali je pitanje kome će se prikloniti poslanici u Saboru.
Penava, bivši član HDž-a koji je izašao iz stranke i žestoko je kritikovao, sada zdušno podržava vladajući HDž-a, a Radić najavljuje „modernu, suverenističku“ stranku, koja bi bila mnogo kritičnija prema vlasti. Ako i neki poslanici iz „starog“ Domovinskog pokreta pređu Radiću HDž će ostati sa 76 ruku u parlamentu, što je minimalno da se usvajaju zakoni. Neki kalkulišu da bi se SDSS mogao priključiti saborskoj većini, iako se Penava do sada tome grčevito protivio.
Ankete pokazuju da je drastično pala popularnost Domovinskog pokreta, zapravo ostacima koji sada postoje. Da su sada izbori stranka bi jedva prošla u Sabor, a očito će rejting i dalje padati. Iscrpljena je i „municija“ koja je pokretala desničare, a to je otvorena mržnja prema srpskoj zajednici i sprečavanje da srpske stranke sudeluju u političkom životu. Očito ni takva ekstremna politika nije dala rezultate, a najveća srpska stranka SDSS koju vodi Milorad Pupovac nije reagovala na brojne otvorene provokacije. Pre svega zahvaljujući premijeru Andreju Plenkvoviću nisu smanjena prava koju Srbi u Hrvatskoj imaju, niti je vlada uskratila finansiranje srpskih institucija, kao ni zagrebačkih „Novosti“.
Međusobno prepucavanje bivših i sadašnjih članova Domovinskog pokreta brzo je završilo fijaskom, a mnogi analitičari tvrde da je raskol došao brže nego što se pretpostavljalo. Žarko Puhovski za osnivače nove stranke kaže da bar „znaju izgovoriti tri, četiri suvisle rečenice“, a iza sebe imaju i bogatog investitora Marija Radića, koji je u dobrim odnosima i sa najbogatijim Hrvatom Pavlom Vujnovcem. Svi iz stare i nove stranke dolaze iz Slavonije, a pitanje je da li nekoliko desnih stranaka uz HDž ima uopšte šanse da se afirmiraju u političkom životu, kada je sve manji interes i za politiku među „običnim“ građanima.