MEŠTANI DONJE SUVAJE I SRBA NE DAJU IZGRADNJU HIDROELEKTRANE: Seoske straže na ušću Une
Lider Srba u Hrvatskoj Milorad Pupovac upozorava da se krše propisi u krajevima gde žive Srbi, a izgradnjom hidroelektrane meštani bi ostali bez pitke vode.
Meštani Donje Suvaje i Srba, koji žive u blizini Une gde se gradi hidroelektrana koja nema potrebne dozvole, spremni su organizovati seoske straže da se spreči daljnji radovi. Okupili su se juče pred zgradom Zadarske županije poručivši da će braniti „našu voljenu i jedinstvenu Unu“, dok bageri investitora nakon inspekcijskog nalaza miruju. Ali, svima je jasno da se trenutačno vodi obračun Državnog inspektorata koji je podneo krivičnu prijavu protiv službene osobe koja je izdala sumnjivu dozvolu za gradnju mini hidroelektrane i firme Pipra, čiji su vlasnici Saša Svalina i Pier Vice Milutin iz Kaštel Štafilića kraj Splita. Svalina je poznat po brojnim projektima, od izgradnje hotela u Splitu do prodaje dragog kamenja, a njegova firma poseduje i tvornicu kod Drniša i kamenolom kraj Trogira. Direktor je i grupe Toranj, kojoj su vlasnici Amerikanci, a preko interneta prodaju drago kamenje, zlatne poluge i dijamante.
A da su bili mutni poslovi oko dozvola za hidroelektranu na Uni pokazuje i nalaz inspektorata, koji je utvrdio da je suglasnost za izgradnju dala i bivša načelnica Gračaca Nataša Turbić, jedna od osuđenih u aferi vetroelektrane koja je dugo bila u fokusu hrvatske javnosti. Uporni meštani, pretežno Srbi iz tog kraja, zapravo malo njih koji su ostali, boje se da će se sve „izgladiti“ i kada interes javnosti neće biti kao danas da će bageri nastaviti gradnju elektrane zbog koje bi ljudi tog kraja ostali i bez pitke vode.
Udruženje Una Srb okuplja meštane koji žele očuvati prirodne lepote tog kraja, time da su mnogi spremni braniti reku ako bageri ponovo krenu. „Zajedno možemo pokazati da je glas naroda jači od interesa pojedinaca koji žele profitirati na štetu prirode“, poručuju i upozoravaju da je hidroelektrana na Uni samo prva koja bi mogla biti izgrađena i na drugim lokacijama i ugroziti lokalno stanovništvo. „Od samog početka ovaj projekt bio je sumnjiv i neprihvatljiv. Informacijska tabla na gradilištu bila je ispunjena lažnim podacima, do te mere da je jedino nedostajalo da na njoj piše "Miki i Šilja", kažu u Udruženju Una Srb i upozoravju da ni sada još gradilište nije zatvoreno. Inspektor zaštite okoliša to je mogao učiniti, ali nije. „Naš je primarni cilj zaustaviti daljnju izgradnju, nakon čega ćemo raditi na poništenju svih izdanih dozvola i koncesija. Konačan cilj je sveobuhvatna zaštita reke Une i njenih pritoka kroz proglašenje Parka Prirode Una“.
Nažalost, nije ovaj projekt samo vezan za Unu, već mnogi smatraju da je i probni balon za sljedeće pokušaje gradnje hidroelktrana koje bi uništile mnoge reke, ne samo u Hrvatskoj. Očito se investitori ne boje ni inspekcija, do dozvola dolaze na čudan način i na kraju ipak uspevaju. I zakonske odredbe nisu jasne, a to čeka i projekte koji su u planu, pre svega osam hidroelektrana na Uni i Krki.
Odlučnost naroda da ne dozvoli uništavanje reke Une ovisi i o političkim odnosima u Hrvatskoj, a lider Srba Milorad Pupovac traži hitnu odluku o obustavu gradnje mini hidroelektrane. Pupovac je naveo i druge primere devastacije prirode u Biljanima Donjim, na području Ervenika, Gračaca i Donjeg Lapca, sve područja gde pretežno žive Srbi. „To su zapostavljene opštine i tamo zakoni manje vrede nego u ostatku Hrvatske“.
Trideset i šest vetroagregata je na području opštine Ervenik a investitor Krš-Pađane godinama ne plaća naknadu. Kod mesta Biljane Donje je smešteno 145 hiljada tona troske dovezene u vreme gradnje autoputa i to ugrožava zemlju i vodu i zdravlje lokalnog stanovništva.