SMEJE SE I UBIJENIM SRBIMA I SUDU: Šta iz BiH poručuje hrvatski ratni zločinac Branimir Glavaš? (VIDEO)
- NE želim više da živim u Hrvatskoj. Ja sam stvarao ovu državu, ali nisam je zamišljao ovakvu kada sam stavljao glavu na panj - rekao je osuđeni ratni zločinac Branimir Glavaš, koji je zbog zločina na osječkim Srbima osuđen na sedam godina zatvora.
Kaže da se nalazi u Drinovcima u opštini Grude, jednom malom hercegovačkom mestu koje ima svega 2500 stanovnika, odakle su njegovi roditelji, koji su 1949. došli u Osijek.
- Nisam pobegao, ali nemam nameru da odslužim jedan dan u zatvoru - poručuje Glavaš koji ima dva pasoša, pa uz hrvatsko državljanstvo i ono u BiH.
- Nemaju nijedan dokaz za koji su me osudili. Tu sam za svaki slučaj, što je budali sudiji u glavi nikad se ne zna - napisao je na Fejsbuku, ponovivši da je suđenje bila „politička nemeštaljka“.
Kao što je verovatno u glavi presuđenog ratnog zločinca bila „nameštaljka“ smrt nedužnih žrtava, Srba iz Osijeka, u slučajevim „selotejp“ i „garaža“. Kada je sud napokon doneo presudu, nakon trideset godina kako su u jednoj garaži u Osijeku Glavaš i društvo dovodili Srbe, mučili ih, davali da piju kiselinu iz akumulatora i zatim ubili i bacili u reku, slavonski gospodar života i smrti besno je izašao iz sudnice uz uvrede sudiji. „Sram vas bilo, nabijem vas na k… i vaš sud“.
Iako je osuđen na kaznu višu od pet godina nije odmah, što zakon nalaže, nakon čitanja presude upućen u zatvor i nikada se nije javno reklo kako je Glavaš bio izuzetak. Posle je osuđen na kaznu od 5.000 evra zbog vređanja sudije Dražena Kevrića, koji je mirno saslušao Glavaševe psovke i nije uopšte reagovao.
Uz Glavaša su zatvorske kazne dobili i njegovi pomagači, a Gordana Getoš Magdić je osuđena na četiri godine, dok su Dino Kontić i Zdravko Dragić dobili tri godine. Na prvom suđenju 2009. godine Branimir Glavaš koji je tada bio osuđen na osam godina pobegao je pre izricanja kazne u BiH i skrivao se u Ljubuškom. Uhapšen je i bio je u zatvoru u BiH više od pet godina, a Ustavni sud Hrvatske ukinuo je prvu presudu.
Glavaš je zbog „primerenog vladanja“ ranije pušten, a hrvatski predsednik Zoran Milanović mu je vratio odlikovanja koja mu je oduzeo Ivo Josipović. Glavaša je u Osijeku dočekalo 2000 ljudi ,svirale su tamburice, a pevao Miroslav Škoro. Na pozornici je izvikivao „vratio sam se u podeljenu Hrvatsku“, uz vatromet i bakljadu. Napustio je mesto predsednika desne stranke HDSSB, koja je posle propala, a onda je došlo novo suđenje.
Krunski svedok Krunoslav Fahir detaljno je na sudu svedočio o monstruoznim mučenjima Srba.
- Ušli smo u garažu. Bio je sumrak. Zoran Brekalo je imao manju posudu. Okrenuo se ulevo gde se nalazio akumulator. Tada je iz akumulatora izlio tečnost u posudicu i naterao Čedomira Vučkovića da je popije - rekao je svedok i potvrdio da je tu došao Glavaš. - Budući da je sve video i drugi zarobljenik, Đorđe Petković i njega treba likvidirati.
U međuvremenu su umrli mnogi koji su učestvovali u mučenju i ubijanju Srba, a sud je puževim koracima donosio rešenja. Glavaš je mirno živeo u Zagrebu, a u poslednje vreme navodno i pretio Vladimiru Šeksu, uticajnom slavonskom političaru iz redova HDZ. U Županijskom sudu u Zagrebu ponavljao je da nije kriv, dok je sud iz nepoznatih razloga odlučio da Fahir nije „krunski“ nego običan svedok.
Šta će biti dalje, niko ne zna. Presuda Županijskog suda nije pravomoćna, pa se Glavaš, po struci pravnik sa činom generala može da žali. Da nije bilo premijera Ive Sanadera možda se nikada Glavašu ne bi sudilo, a u vreme sudskog postupka štrajkao je i glađu. Zatvaran je i nekoliko puta pušten, a na kraju je pet godinja i tri meseca bio u zatvoru u Mostaru. Hoće li pravosudne vlasti u BiH reagovati na presudu Vrhovnog suda Hrvatske koja se očekuje, teško je reći. Kao i hoće li mu novo bekstvo u BiH doneti slobodu ili novi zatvor.