TUĐMANA IZ ZATVORA LEPOGLAVA SPASLI SRBI: Šokantni detalji memoara Stjepana Mesića

FRANjO Tuđmana su iz zatvora u Lepoglavi spasili Srbi, HOS i crnokošuljaši sa ustaškim oznakama, na koje se danas poziva vukovarski gradonačelnik.

Foto: Tanjug/Printskrin Jutjub (Radio Slobodna Evropa)

Kupovali su oružje od Janeza Janše, lider hrvatske emigracije Bruno Bušić bio je projekt UDBE i posle Tuđmanove smrti Franja Tuđmana u njegovom sefu je pronađeno brdo para. 

To je samo neke od pikanterija u upravo objavljenim eksplozivnim memoarima bivšeg hrvatskog predsednika Stipe Mesića, koji su u izdanju „Glolden marketinga“ promovisani u Zagrebu. Knjigu je priredio ugledni profesor Franjo Maletić, koji je radio i na memoarima najstarijeg obaveštajca na svetu, Jože Manolića. Mesić, danas osamdeset i devetogodišnjak, otkriva niz nepoznatih detalja o stvaranju HDZ, rušenju Jugoslavije i brojnim događajima u Hrvatskoj kada je postao šef države.

Foto: Hrvatski časnički zbor

Za adaptaciju Tuđmanove vile 1.5 miliona maraka

Između ostalog, Mesić piše da je Tuđman u mladosti bio službenik u Ministarstvu odbrane NDH. Kada je postao (prvi) predsednik Hrvatske, za adaptaciju njegovog stana od 300 kvadrata potrošeno je 1,5 miliona tadašnjih maraka, više od vrednosti vile. Posle učešća na Prvom Saboru HDZ, na kojem su bili mnogi iz ekstremne ustaške emigracije, Mesić je imao gorki okus, a Manolić mu je rekao, „otišli smo u dvoranu kao domobrani, a iz nje izašli kao ustaše“.

"Najveći“ Hrvati su redom bili bivši pripadnici tajnih službi koji su preko noći presvukli kapute. Jedan od njih je i Gojko Šušak, hrvatski ministar odbrane, za kojeg Mesić tvrdi da je bio saradnik UDBE u Kanadi.

Foto Arhiva Novosti

Tuđman u zatvoru hteo da se ubije

Bivši hrvatski predsednik u memoarima „Progon i nacionalno buđenje – borba za demokratsku Hrvatsku“ otkriva i da je Franja Tuđman, dok je bio u zatvoru, pomišljao na samoubistvo, a da je njegova supruga Ankica tražila „pogodnog Srbina“ koji bi intervenisao da bude oslobođen. Izbor je pao na Bogdana Crnobrnju koji se zauzeo da Tuđmana odmah puste iz Lepoglave. Kada je Mesić pitao da li mu se zahvalio, arogantno  je odgovorio: „Šta mu se imam zahvaljivati, tamo nisam ni trebao biti“.

- O intervenciji Bogdana Crnobrnje, generala JNA i Titovog šefa kabineta nije se govorilo jer je porodica Tuđman prećutala istorijsku istinu da se Srbin, Crnobrnja, za njega zauzeo - piše Mesić u memoarima.

Priložena je bila i lekarska dokumentacija o psihičkim smetnjama Franja Tuđmana, a lekarska potvrda je kasnije misteriozno nestala, jer bi bilo krajnje neprijatno da je budući šef države, Tuđman, bio na neuropsihijatriji. A Tuđmana su iz zatvora spasili Srbi, koji su u većini bili članovi Sudskog veća koje je glasalo da ga oslobode.

Foto: EPA

Razgovori sa Alijom Izetbegovićem

Kada je HDZ dolazio na vlast Stjepan Mesić je organizovao susret Alije Izetbegovića i Franje Tuđmana, u maloj baraci, gde je bilo u Zagrebu sedište nove stranke. Na tom sastanku Tuđman je odgovarao Aliju od osnivanja muslimanske stranke, tvrdeći da su muslimani i Hrvati u BiH „jedan narod“. Bilo je to u vreme kada se pripremao „sabor stranke“, a „blagajnik Franja“ je primao donacije za HDZ.

- Nikada nismo saznali ko je i koliko dao, a „zlatne donatore“ ugostio je u svom domu - priseća se Mesić, koji priznaje da je ostala tajna da li je Tuđman u saradnji sa emigracijom definisao programsku platformu HDZ i kovao planove o stvaranju hrvatske države. 

Neki od učesnika tog „istorijskog skupa“ koji je prethodio stvaranju hrvatske države kritikovali su Tuđmana što „sve Srbe trpa u jedan tor“.

- Mi smo sa Srbima u ratu stvorili jedno bratstvo, hrvatska kultura bila bi siromašnija bez Srba, Harambašića, Preradovića, Tesle, Čede Price - deo je pisma koje je primio Tuđman od novinara i publiciste Šime Balena.

Papa Vojtila i Franjo Tuđman / Foto EPA

Tuđmanovi saradnici - trgoci oružjem i drogom

A  Mesić konstatuje da je  Tuđmanov govor na Prvom saboru ohrabrio sve koji su želeli da rehabilituju NDH. Posle izbora u Hrvatskoj 1990. godine  HDZ dolazi na vlast, a Mesić sastavlja vladu. Strah se uvukao među Srbe u Hrvatskoj, koji su „izbačeni“ i iz Ustava.

Otkriva i provokativne biografije Tuđmanovih kadrova, koji su bili i trgovci oružjem, šverceri drogom. Dobijali su silna odlikovanja kasnije zbog učešća u ratu, iako nisu ni dan bili među "braniteljima". Crkveni krugovi su zagovarali da Hrvatska bude „Božja država“ po uzoru na Alojzija Stepinca. Krenula je i potraga za „uglednim Srbinom“ koji bi podržao novu vlast i a nastojali su da pridobiju admirala Branka Mamulu, koji je u Opatiji imao vilu.

- Ne želim da budem deo Tuđmanovog ustaškog cirkusa - glasio je admiralov odgovor.

 

Foto: Tanjug

Ante Marković i Franjo Tuđman

Susret Ante Markovića i Tuđmana Mesić opisuje prisnim, „kao starih drugova“, koji su se često nalazili, a Marković je u štampi tvrdio da Tuđmana pre nije poznavao. Za razliku od Tuđmana, Marković je zamerao HDZ-u što provocira Srbe i tražio direktne pregovore sa Srbima u Hrvatskoj, a za stanje u Jugoslaviji je rekao, „ja čvrsto držim Miloševića „za ja*a“, imam podršku SAD i Evropske zajednice“.

Mesić iznosi tvrdnju da je trideset godina posle saznao da su ga kao premijera prisluškivali. Detaljno opisuje raspad Jugoslavije i želju Tuđmana o „istorijskim granicama“ Hrvatske.

- Izbijanje balvan revolucije bila je najava „građanskog rata“ i sve što on donosi, a mi smo tog trenutka hteli da izbegnemo upravo termin „građanski rat - piše Mesić.

Franjo Tuđman i Slobodan Milošević

 

Šta je sve Tuđman krio u sefu?

Opisuje i početak raznih malverzacija u „mladoj državi“ i crnom fondu šefa države. Tako ni do danas nije poznato što je sve Tuđman skrivao  u misterioznom sefu u svom kabinetu, koji je za javnost delimično otvorio Ivo Josipović.

Stipe Mesić zabeležio je i veliki povratak ustaša u Hrvatsku, svoj put u Beograd gde je postao član Predsedništva SFRJ u vreme kada je CIA predvidela raspad zajedničke države. Nastavak tog eksplozivnog štiva može se uskoro očekivati, jer Mesić priprema još dva toma svojih memoara, koji će sigurno izazvati lavinu reakcija.

Pogledajte više