UHAPŠENI ZBOG RATNIH ZLOČINA NAD SRBIMA: Šest bivših pripadnika Armije BiH privedeno na području Sarajeva i Goražda
POLICIJSKI službenici Agencije za istrage i zaštitu danas su na području Sarajeva i Goražda, uhapsili šest osoba zbog osnova sumnje da su počinili krivična dela ratni zločin protiv civilnog stanovništva, organizovanje grupe ljudi i podstrekavanje na krivična dela ratnih zločina i povrede zakona ili običaja rata propisana Krivičnim zakonom BiH.
PR I P A D N I C I agencije SIPA uhapsili su juče šest osoba na području Sarajeva i Goražda jer su pod istragom zbog ratnog zločina počinjenog u selu Jošanica kod Foče 19. decembra 1992. godine, kada je ubijeno 56 civila srpske nacionalnosti, među kojima je bilo i žena i dece, saopštilo je Tužilaštvo BiH.
- Osumnjičeni se terete da su kao zapovednici i prip a d n i c i Višegradske brigade Armije RBiH učestvovali u napadu na selo i počinili zločine nad stanovništvom - pojasnili su u Tužilaštvu.
Svedok zločina u Jošanici Dušanka Lalović, koja se kao sekretar opštinske Organizacije porodica poginulih u Foči tri decenije bori da se procesuiraju počionici, kaže da je vest o hapšenju osumnjičenih za ovaj masakr primila pomešanih osećanja, ali da ipak veruje u ovozemaljsku pravdu. Lalovićeva, koja se devojački prezivala Višnjić, veruje da će ubice jošaničke dece, žena i staraca konačno biti kažnjene za svoja zlodela.
- Sećanja ne prolaze. Sećam se svega što se desilo tog dana, bili su krivi samo zato što su Srbi i što su slavili svoju slavu. Iako su prošle tri decenije, prve su optužnice, čekamo ovozemaljsku pravdu - rekla je drhtavim glasom Lalovićeva.
Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić očekuje da će Sud BiH, nakon podizanja optužnice Tužilaštva, potvrditi optužnicu za zločine nad Srbima u predmetu "Jošanica" kako bi zločinci bili adekvatno kažnjeni.
- Jedan ovakav zločin trebalo je da dobije sudski epilog još pre 20 godina. Znamo da je najmlađa žrtva imala svega dve, a najstarija 88 godina. Zločini su počinjeni na monstruozan način, a porodica Višnjić je pretrpela ogromna stradanja - kaže Kojić.
Jošanica se, kaže, nikada nije oporavila od ovog pokolja, jer je ovo selo i danas prepolovljeno po broju stanovnika, što govori da je postojala namera da se potpuno etnički očisti.
U zoru na Nikoljdan 1992. pripadnici tzv. Armije BiH ušli su u zaleđe srpskih položaja i, paleći sve pred sobom, na kućnom pragu su, dok su se spremali da slome slavski kolač, masakrirali srpske žene, starce i decu. Desetak zaselaka Gornje Jošanice izbrisano je sa geografske karte, popaljene su ne samo kuće, već i pomoćni objekti, uz nejač ubijana je i stoka, a gde su to stigli, posekli su i stabla voćaka. Ubijeno je 56 meštana, a među žrtvama bila je 21 žena i troje dece, koja su prethodnog dana sa roditeljima došla iz Foče da na selu dočekaju Svetog Nikolu. Ubijeni su desetogodišnja Dragana Višnjić, njen tri godine mlađi brat Dražen i dvogodišnja Danka Tanović. Uz dvogodišnju Danku ubijeni su i njena majka, baka, prabaka, tetka i ujak.
U PORODICI VIŠNjIĆ 16 USMRĆENIH
U ZLOČINU muslimanskih vojnika u selu Jošanica ubijeno je 16 članova porodice Višnjić, devet članova familije Kulić, po pet u familijama Grujičić i Blagojević, zatim četvoro Davidovića, po troje Jegdića, Pljevaljčića i Stojanovića, dvoje Mićevića i Ivanovića i po jedan član iz porodica Škipina, Stevanović, Jagodić i Tanović.